Pro odvolání Matoviče hlasovalo 73 ze 124 přítomných poslanců; k vyslovení nedůvěry členovi vlády sněmovnou je ovšem potřeba, aby příslušný návrh podpořilo ve 150členné Národní radě alespoň 76 zákonodárců. Matovič nebyl při hlasování poslanců v jednacím sále sněmovny, neboť se v Lucemburku účastní jednání ministrů financí zemí Evropské unie.

Hlasování o Matovičovi vyvolala hlavně strana Svoboda a Solidarita (SaS), jejíž čtyři ministři právě kvůli němu v záři opustila vládu. Předtím ministr financí odmítl ultimátum SaS, aby odešel z kabinetu.

Pro Matovičův odchod nehlasovali kromě vládních poslanců ani například tři nezařazení poslanci, kteří se do sněmovny dostali na kandidátce krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, jež podle tisku už dříve podpořili ve sněmovně některé návrhy menšinové vlády.

Zmíněná trojice poslanců v červnu také pomohla prolomit veto prezidentky Zuzany Čaputové týkající se zákona o vyšší finanční podpoře rodin z dílny Matoviče; proti zákonu kvůli jeho dopadům na hospodaření samospráv a kvůli způsobu jeho schvalování vystupovala tehdy ještě vládní SaS.

Opoziční strany tvrdily, že Matovič svými návrhy ruinuje veřejné finance, své povinnosti neplní v zájmu občanů, podkopává víru občanské společnosti v čestný a odpovědný výkon veřejné funkce a že svým stylem šíří napětí ve společnosti a výkon funkce pojal jako vlastní show.

Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Matovič výtky odmítl. Svá vystoupení před poslanci sněmovny k návrhu na vyslovení nedůvěry minulý týden využil také k dalším výpadům proti svým oponentům, včetně SaS, na jejíž kandidátce vstoupil v roce 2010 do vysoké politiky. Kritikou Matovič nešetřil ani prezidentku či média.

Matovičovo hnutí před dvěma roky se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. Nyní se preference OLaNO pohybují na jednociferné úrovni a sám Matovič se v zemi řadí k nejméně důvěryhodným politikům. Loni po tlaku SaS a nejmenší vládní strany Za lidi Matovič rezignoval na funkci premiéra. SaS tehdy tvrdila, že šéf OLaNO není osobnostně, manažersky ani komunikačně schopen vést zemi.

reklama