reklama

"V pandemii a s virem stále žijeme a ještě tomu tak dlouhou dobu bude," varovala dnes Merkelová, podle níž bylo od začátku jasné, že bez účinného léku a očkovací látky není možné koronavirus zastavit, ale jen zpomalit. To se podle ní podařilo díky tomu, že lidé, hospodářství i stát v těžké době drželi pohromadě.

Úspěch je podle kancléřky ale zároveň závazkem to společně dosažené neohrozit. "Nevzali jsme na sebe od března všechna dříve nemyslitelná omezení v našem životě a v naší práci a podnikání a také dočasná omezení našich práv, abychom teď - protože nebudeme opatrní - riskovali recidivu," řekla.

Německo by proto podle ní mělo při uvolňování opatření v jednotlivých spolkových zemích být odvážné, ale zároveň pozorné, aby neztratilo vývoj pandemie ze zřetele. Merkelová se také vyslovila pro postupné uvolňování hraničních kontrol uvnitř schengenského prostoru. V polovině června by - pokud možno - měla EU znovu fungovat bez nich, míní.

Počet nově registrovaných infekcí se v poslední době pohybuje pod úrovní 1000 denně, zatímco ještě začátkem dubna byl běžně na 4000 až 6000 denně. Celkem zatím spolková republika zaznamenala přes 170.000 infekcí. Téměř 149.000 lidí se vyléčilo, přes 7600 zemřelo.

reklama