Evropská unie je znepokojena informacemi, podle nichž se Británie chystá nedodržet některé části brexitové dohody. Britská média v posledních hodinách informují, že se Londýn v případě krachu současných vyjednávání nebude řídit dříve dohodnutými pravidly o státní pomoci firmám a celním režimu v Severním Irsku. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová dnes před začátkem dalšího kola rozhovorů Londýn nepřímo vyzvali, aby svůj závazek dodržel.
List Financial Times a po něm i deník The Guardian s odkazem na zdroje z britské vlády napsaly, že kabinet premiéra Borise Johnsona chystá pro případ neúspěchu současných vyjednávání o budoucí podobě vzájemných vztahů zákon, který by zmíněné části právně závazné dohody zneplatnil.
"Všechno, co bylo podepsáno, musí být respektováno," řekl dnes Barnier francouzské rozhlasové stanici France Inter a dodal, že je zprávami znepokojen. Připomněl, že závazek stvrdil svým podpisem právě Johnson a ratifikoval jej britský parlament.
"Věřím, že britská vláda uvede do praxe dohodu o vystoupení z EU, což je její povinnost podle mezinárodního práva a předpoklad pro jakékoli budoucí partnerství," uvedla později na twitteru šéfka unijní exekutivy.
I trust the British government to implement the Withdrawal Agreement, an obligation under international law & prerequisite for any future partnership. Protocol on Ireland/Northern Ireland is essential to protect peace and stability on the island & integrity of the single market.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 7, 2020
Barnierův tým se tento týden v britské metropoli zapojí do již osmého kola rozhovorů o jednotlivých kapitolách budoucích vztahů. Brusel i Londýn se navzájem obviňují z neochoty ustoupit v klíčových sporných tématech, jimiž jsou pravidla hospodářské soutěže, dohled nad jejich dodržováním či rybolovná práva. Podle hlasů z obou stran jsou naděje na rychlou dohodu velmi malé a možnost krachu rozhovorů stále reálnější.
Barnier dnes konstatoval, že pokud Británie nedodrží výstupní smlouvu, hrozí vznik pevné hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem, čemuž se Evropská unie dlouhodobě snaží zabránit. Protokol o Severním Irsku podle Barniera zajišťuje, že v oblasti se podaří udržet mír, který by rozdělení ostrova mohlo narušit.
Mluvčí Johnsonovy vlády dnes na informace reagoval vyjádřením, podle něhož je Británie připravena brexitovou dohodu i protokol o Severním Irsku respektovat a chystá pouze drobné úpravy.
"Podnikáme odůvodněné a omezené kroky, abychom v rámci národních zákonů vyjasnili specifické body protokolu o Severním Irsku, čímž chceme předejít možným nejasnostem," sdělil novinářům bez dalších podrobností Johnsonův mluvčí.
Sám Johnson se během dne podle své kanceláře chystá říci, že pokud nebude dohoda o budoucím uspořádání hotova do říjnového summitu unijních lídrů, měly by se obě strany smířit s tím, že budou od příštího roku fungovat bez ní. Pro Británii je podle něho i tato varianta přijatelnější, než kdyby musela přistoupit na některé unijní požadavky.
Mluvčí Evropské komise v reakci na Johnsonova slova uvedl, že i Brusel by chtěl dosáhnout dohodu co nejdříve.
Británie opustila evropský blok na konci ledna. Jestliže se do začátku příštího roku nepodaří nové partnerství dojednat, zkomplikují od ledna obchodování přes kanál La Manche cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Do konce nynějšího přechodného období brexitu se Británie dál řídí unijním právem, ačkoli už není členem EU.
Témata: EU, Velká Británie, Boris Johnson, Ursula von der Leyenová, Michel Barnier, Brexit
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40