reklama

SOHR, která dění v Sýrii monitoruje z Británie prostřednictvím svých zdrojů z místa, podle agentury AFP nejprve uvedla, že turecká armáda v reakci na ostřelování svých jednotek zabila šest syrských vojáků a dalších 20 zranila. Později bilanci mrtvých zvýšila na 13. Vzájemné ostřelovaní následovalo podle agentury AP poté, co o víkendu do provincie Idlib vjel velký turecký vojenský konvoj.

Turecko má v oblasti bojů na severozápadě Sýrie několik pozorovatelských stanovišť v rámci dohody, kterou Ankara uzavřela v roce 2018 s Ruskem. Minulý pátek prezident Erdogan pohrozil novou vojenskou operací v regionu, pokud se situace v provincii Idlib rychle nevyřeší. Kvůli bojům totiž k hranicím utekly od loňska statisíce Syřanů.

Rusko, které je v Sýrii spojencem tamního prezidenta Bašára Asada, dnes k zabití tureckých vojáků uvedlo, že syrské jednotky útočily proto, že nebyly předem informovány o turecké operaci. To ale Ankara popřela. "Turecko poskytuje pravidelně a neustále informace Rusku, které bylo informováno i o poslední akci. Není pravda, že nesdílíme informace. Jako obvykle jsme použili nastavený mechanismus," napsal dnes na twitteru mluvčí turecké vládní strany Ömer Çelik.

Podle Erdogana zabily turecké síly dnes v odvetě za zabití tureckých vojáků syrskou armádou 30 až 35 syrských vojáků. Erdogan dnes novinářům před odletem na Ukrajinu rovněž řekl, že turecké vojenské velení je v kontaktu s ruským velením. Moskva je v syrské občanské válce spojencem režimu tamního prezidenta Bašára Asada a Turecko podporuje některé povstalecké skupiny.

V provincii Idlib nyní zuří největší boje na území Sýrie. Tato oblast je totiž poslední provincií, kterou se syrskému režimu ještě nepodařilo dostat zpět pod kontrolu od vypuknutí války v roce 2011. Značnou část provincie kontroluje někdejší syrská odnož teroristické sítě Al-Káida a menší skupiny odpůrců syrské vlády.

Ofenzivu v Idlibu zahájila syrská armáda loni v dubnu a do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynula tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo podle OSN opustit domovy. Boje znovu zesílily koncem listopadu. Od té doby uprchly k tureckým hranicím další statisíce Syřanů, většinou žen a dětí.