Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mezinárodní trestní soud podpoří vyšetřování možných zločinů na Ukrajině

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Mezinárodní trestní soud (ICC) se zapojí do vyšetřování možných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na Ukrajině, na němž už teď spolupracují Polsko, Litva a Ukrajina. V tiskové zprávě o tom dnes informoval unijní úřad pro justiční spolupráci Eurojust. Rusko opakovaně čelí kritice západních zemí i neziskových organizací, že se při své agresi vůči Ukrajině dopouští mezinárodních zločinů. Moskva to popírá.

Možné porušení mezinárodního práva na Ukrajině, kde se bojuje již 61. den, už vyšetřují Mezinárodní trestní soud i trestní orgány některých zemí, jako je Británie, Německo či Česko, kde se možným zločinům věnují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Vrchní státní zastupitelství minulý týden v úterý informovalo, že dozoruje trestní řízení, které zahájily české policejní orgány včetně Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jeho cílem je zajistit důkazy o válečných zločinech probíhající války na Ukrajině prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky.

"Předmětem prověřování jsou jednání, která podle prvotních informací vykazují znaky válečných zločinů, které vymezuje rovněž mezinárodní právo o prostředcích a způsobech vedení války, nebo jiných ozbrojených konfliktů, tedy především vykazuje znaky vedení války v rozporu s Haagskými a Ženevskými úmluvami," uvedlo Vrchní státní zastupitelství.

Polsko, Litva a Ukrajina zase koncem března ustavily společný vyšetřovací tým (JIT), který teď bude prokuratura ICC podporovat. "Touto dohodou dávají strany JIT a úřad státního zástupce (při ICC) jasně najevo, že vynaloží veškeré úsilí, aby shromáždily důkazy o mezinárodních zločinech spáchaných na Ukrajině a postavily odpovědné osoby před soud," uvedl dnes Eurojust v tiskové zprávě. Dohoda má podle něj především usnadnit mezinárodní spolupráci mezi ICC a trojicí zemí, které vedou společný vyšetřovací tým.

V souvislosti s možnými zločiny spáchanými na Ukrajině se nejčastěji mluví o masovém zabíjení v Buči u Kyjeva, kde podle Ukrajiny ruské síly zabily přes 400 lidí. Podle odborníků na mezinárodní právo by tyto vraždy mohly naplňovat skutkovou podstatu válečných zločinů i zločinů proti lidskosti.

Témata:  ICC válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy