V Číně by dnes u skupiny pacientů nakažených novým typem koronaviru měly začít klinické testy amerického antivirového přípravku remdesivir. Lék před několika lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína.
Lék, který byl původně zamýšlen k boji s ebolou, poskytla k experimentální léčbě firma Gilead Sciences. Podle dnešní zprávy agentury Nová Čína už klinickou studii přípravku schválily čínské úřady.
"První pacienti, infikovaní virem 2019-nCoV, začnou podle očekávání užívat lék remdesivir ve čtvrtek," uvedl na středeční tiskové konferenci Cchao Pin, vedoucí programu klinických testů.
Looks like remdesivir is getting an RCT in China? Story by @joewalkerWSJ #coronavirus #nCoV2019 #remdesivir https://t.co/bBJy5buQKO
— Timothy Sheahan (@timothysheahan) February 1, 2020
Při buněčných testech a testech na zvířatech se remdesivir ukázal být účinný proti koronavirům způsobujícím nemoci SARS a MERS. Na buněčné úrovni rovněž tento lék prokázal dobrou antivirovou účinnost i proti novému typu koronaviru, který je virům způsobujícím SARS a MERS blízce příbuzný, uvedl dále Cchao Pin. Při experimentální léčbě eboly byla látka naopak méně efektivní než jiné alternativy.
Klinické testy přípravku remdesivir se uskuteční v několika nemocnicích v čínském městě Wu-chan, odkud se virus koncem loňského roku začal šířit a odkud je také většina z 28.273 lidí, kteří se v Číně a v zahraničí novým koronavirem nakazili. Doposud nákaze podlehlo 565 osob - 564 lidí v Číně a jeden člověk na Filipínách. K testům bylo zaregistrováno 761 pacientů, uvedla agentura Nová Čína.
Podle listu The Wall Street Journal byl remdesivir patrně účinný při léčbě 35letého pacienta s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA.
Muž, který se vrátil z čínského Wu-chanu, byl prvním potvrzeným nakaženým v USA. Látka tomuto pacientovi podle listu pomohla snížit teplotu a zmírnila veškeré další příznaky.
Remdesivir zatím v USA nebyl schválen pro užívání lidmi. Ve výjimečných situacích, kdy neexistuje účinná alternativa, nicméně mohou úřady testování přípravku na lidech umožnit, připomněl americký deník.
Témata: Čína, MERS, koronavirus (coronavirus) COVID-19
Související
18. listopadu 2024 21:21
14. listopadu 2024 16:37
14. listopadu 2024 11:15
28. října 2024 11:54
19. října 2024 17:58
10. října 2024 12:27