Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Místo eboly zničí koronavirus? Čína začne lék remdesivir testovat na lidech

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto ČT

V Číně by dnes u skupiny pacientů nakažených novým typem koronaviru měly začít klinické testy amerického antivirového přípravku remdesivir. Lék před několika lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína.

Lék, který byl původně zamýšlen k boji s ebolou, poskytla k experimentální léčbě firma Gilead Sciences. Podle dnešní zprávy agentury Nová Čína už klinickou studii přípravku schválily čínské úřady.

"První pacienti, infikovaní virem 2019-nCoV, začnou podle očekávání užívat lék remdesivir ve čtvrtek," uvedl na středeční tiskové konferenci Cchao Pin, vedoucí programu klinických testů.

Looks like remdesivir is getting an RCT in China? Story by @joewalkerWSJ #coronavirus #nCoV2019 #remdesivir https://t.co/bBJy5buQKO

— Timothy Sheahan (@timothysheahan) February 1, 2020

Při buněčných testech a testech na zvířatech se remdesivir ukázal být účinný proti koronavirům způsobujícím nemoci SARS a MERS. Na buněčné úrovni rovněž tento lék prokázal dobrou antivirovou účinnost i proti novému typu koronaviru, který je virům způsobujícím SARS a MERS blízce příbuzný, uvedl dále Cchao Pin. Při experimentální léčbě eboly byla látka naopak méně efektivní než jiné alternativy.

Klinické testy přípravku remdesivir se uskuteční v několika nemocnicích v čínském městě Wu-chan, odkud se virus koncem loňského roku začal šířit a odkud je také většina z 28.273 lidí, kteří se v Číně a v zahraničí novým koronavirem nakazili. Doposud nákaze podlehlo 565 osob - 564 lidí v Číně a jeden člověk na Filipínách. K testům bylo zaregistrováno 761 pacientů, uvedla agentura Nová Čína.

Podle listu The Wall Street Journal byl remdesivir patrně účinný při léčbě 35letého pacienta s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA.

Muž, který se vrátil z čínského Wu-chanu, byl prvním potvrzeným nakaženým v USA. Látka tomuto pacientovi podle listu pomohla snížit teplotu a zmírnila veškeré další příznaky.

Remdesivir zatím v USA nebyl schválen pro užívání lidmi. Ve výjimečných situacích, kdy neexistuje účinná alternativa, nicméně mohou úřady testování přípravku na lidech umožnit, připomněl americký deník.

Témata:  Čína MERS koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.