Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Módí přijel do Kyjeva, aby vyzval Zelenského k dialogu s Putinem

Naréndra Módí dorazil na návštěvu Ukrajiny. (23.8.2024)
Naréndra Módí dorazil na návštěvu Ukrajiny. (23.8.2024)
Foto: X/Volodymyr Zelenskyj

Na Ukrajinu v pátek poprvé od začátku plnohodnotné ruské invaze do sousední země zavítal indický premiér Naréndra Módí. Setkal se s prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož vyzval k jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Zároveň zdůraznil, že Indie je připravena aktivně přispět k mírovému úsilí. Informovala o tom agentura Reuters

Módí uvedl, že Indii není probíhající konflikt na Ukrajině, který vypukl v únoru 2022, lhostejný. Nové Dillí podle něj stojí na straně míru. Nejspíš i proto v Kyjevě zdůrazňoval zejména význam dialogu a diplomacie. 

Módí v rámci společného prohlášení politiků pro novináře prohlásil, že do ukrajinské metropole přijel s poselstvím míru. Rusko i Ukrajinu vyzval k mírovým jednáním při nejbližší možné příležitosti. "Obě strany by si měly společně sednout a najít východisko z této krize," konstatoval. 

"Chci vás ubezpečit, že Indie je připravena sehrávat aktivní úlohu v jakémkoliv úsilí s cílem dosáhnout míru. Pokud v tom můžu sehrát nějakou roli já osobně, udělám to. Ubezpečuji vás o tom jako přítel," sdělil indický premiér Zelenskému. 

Kyjev považuje dnešní návštěvu za významnou příležitost prezentovat své stanovisko zemi s tradičně úzkými hospodářskými a obrannými vazbami na Moskvu. Obě strany označily páteční setkání za historické. Představuje i možnost posílení spolupráce obou zemí v hospodářské, obranné či vědecké oblasti. 

Jde přitom o první návštěvu indického premiéra na Ukrajině v její novodobé historii. Přichází v okamžiku, kdy sice ukrajinské jednotky postupují v Kurské oblasti, ale zároveň čelí ruskému tlaku na východě Ukrajiny. 

Témata:  Naréndra Módí Volodymyr Zelenskyj válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

27. června 2026 9:20

Zásilkovna představila novinku. V praxi ji uvede od července

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy