Módí a Putin se setkali na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v uzbeckém Samarkandu.

"Teď není doba na válčení," řekl Putinovi Módí. Dodal, že největší obavy budí potravinová a energetická bezpečnost a problémy s hnojivy.

Indie, která Rusko vnímá jako strategického partnera v oblasti vlastní bezpečnosti, zatím válku na Ukrajině výslovně neodsoudila. Dnešní Módího výroky ale bývalý indický velvyslanec v Rusku Pankadž Saran ohodnotil jako velmi upřímné, napsala agentura AFP. Indický lídr podle bývalého velvyslance upozornil, že situace okolo Ukrajiny působí problémy rozvojovému světu. Zároveň dal najevo, že Dillí si přeje vyřešení konfliktu na Ukrajině cestou dialogu a diplomacie.

"Znám váš postoj ke konfliktu na Ukrajině a chápu vaše obavy," reagoval podle agentury TASS Putin. "Uděláme vše pro to, aby to všechno skončilo co nejdřív," prohlásil šéf Kremlu. Zároveň ale dodal, že Kyjev odmítá diplomatická jednání a snaží se "dosáhnout vojenskou cestou svých cílů".

V prvních týdnech války, kterou zahájilo Rusko na konci února vpádem na Ukrajinu, se mezi Moskvou a Kyjevem uskutečnilo několik kol jednání o případném urovnání konfliktu. V posledních měsících spolu ale válčící strany oficiální rozhovory nevedou. Ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová tento týden francouzské televizi France 24 sdělila, že Moskva v poslední době ve snaze zastavit postup ukrajinských vojsk v zákulisí naléhá na Kyjev, aby se vrátil k jednacímu stolu, ten to ale za dané situace odmítá.

S Putinem se ve čtvrtek v Samarkandu setkal také čínský prezident Si Ťin-pching. Ruský prezident svému čínskému protějšku řekl, že si cení "vyrovnaného postoje", který Peking zaujal k válce na Ukrajině. Si Ťin-pching pak Putinovi podle agentury DPA dal najevol, že Čína je ochotná spojit se s Ruskem proti USA a dalším západním zemím, s nimiž mají Peking i Moskva napjaté vztahy. Během dneška by měl ruský prezident mluvit také se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.