reklama

"Očekáváme, že velkoobchodní ceny elektřiny zůstanou ve střednědobém výhledu na historicky vysokých úrovních, ačkoli mezi jednotlivými zeměmi budou výrazné rozdíly," uvedla Moody's. Předpověděla také, že spotřeba elektřiny se v letošním a příštím roce sníží kvůli dobrovolným úsporným opatřením a poklesu poptávky ze strany průmyslu způsobenému vysokými cenami.

Cena kontraktu na elektřinu pro německý trh s dodáním v příštím roce, která je pro Evropu klíčová, v úterý uzavřela obchodování na 329 eurech (zhruba 5800 Kč) za megawatthodinu (MWh). Byla tak o dvě třetiny nižší ve srovnání se srpnovým rekordem 1050 eur, ale téměř čtyřnásobná proti zhruba 87 eurům před rokem, vyplývá z údajů společnosti Refinitiv Eikon.

Ve Francii jsou podle Moody's průměrné ceny elektřiny od letošního ledna o 23 procent vyšší než cena klíčového německého kontraktu, a to kvůli problémům jaderných elektráren francouzské elektrárenské společnosti EDF. Podle analytiků Moody's se předpokládá, že tento rozdíl se v příštím roce bude dál zvyšovat.

Moody's ve zprávě upozorňuje, že Francie se kvůli výpadkům dodávek z jaderných elektráren stala čistým dovozcem elektřiny, zatímco v uplynulých 20 letech byla jejím čistým vývozcem. Předpovídá, že v příštím roce čistý dovoz elektřiny do Francie poroste, uvedla agentura Reuters.

Evropské země se teďsnaží zmírňovat negativní dopady vysokých cen elektřiny na domácnosti a podniky. Česká vláda stanovila u elektřiny cenový strop 6000 Kč za MWh, který bude platit po celý příští rok.