Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moskva má výhrady k dohodě o vývozu ukrajinského obilí, neví, zda ji prodlouží

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Moskva má výhrady k dohodě o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře a uvažuje o tom, že ji neprodlouží. Rusko tvrdí, že není dodržována část dohody týkající se usnadnění exportu ruských hnojiv a potravin. Na základě dohody vyjednané v červenci, která má platit 120 dnů, vyplula první loď s nákladem ukrajinské kukuřice z Oděsy 1. srpna.

O uplatňování dohody o vývozu obilí dnes jednal ruský prezident Vladimir Putin se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem v Astaně.

Na otázku, zda by Rusko dohodu chtělo prodloužit, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov podle agentury DPA odpověděl, že si tím není jistý, protože "druhá část dohody není dodržována". Rusko se v červenci zavázalo k ukončení blokády několika ukrajinských přístavů, aby z nich mohly vyplout lodě s obilím a dalšími zemědělskými produkty. Výměnou za to Moskva chtěla usnadnění vývozu hnojiv a potravin. Nicméně podle Ušakova je v evropských přístavech uskladněno asi 300.000 tun ruských hnojiv, která nikdo nemůže odvézt. Rusko nabídlo, že je bezplatně věnuje nejchudším zemím světa, ale "dosud k nim nikdo nezískal přístup," řekl Ušakov na okraj summitu o spolupráci v Asii v Astaně.

Zástupce Ruska u OSN v Ženevě Gennadij Gatilov agentuře Reuters řekl, že ve středu předal generálnímu tajemníkovi této organizace Antóniu Guterresovi dopis, v němž shrnul ruské výhrady k současnému fungování dohody. "Pokud neuvidíme, že se něco děje s ruskou částí dohody - vývozem ruského obilí a hnojiv - pak, nezlobte se na nás, se na ni budeme muset dívat jinak," řekl Gatilov. Dodal, že Rusko není proti vývozu obilí, ale že dohoda by měla být vyvážená a měla by být spravedlivě uplatňována všemi stranami.

Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric řekl, že OSN je v neustálém kontaktu se zástupci Ruska, Evropské unie, Británie a Spojených států. "Naším cílem je odstranit poslední překážky k zajištění vývozu ruského obilí a hnojiv," uvedl.

Dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou zprostředkovala OSN společně s Tureckem. Přístavy patřící Ukrajině byly uzavřeny od konce února, kdy Rusko tuto zemi vojensky napadlo. Ukrajina a Rusko patří k hlavním světovým vývozcům obilí, Rusko je největším exportérem hnojiv.

Témata:  Rusko Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 10:10

Usmíření je konečně na obzoru. Hvězdy z klanu Vondráčkových na jednom pódiu

Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy