O uplatňování dohody o vývozu obilí dnes jednal ruský prezident Vladimir Putin se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem v Astaně.

Na otázku, zda by Rusko dohodu chtělo prodloužit, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov podle agentury DPA odpověděl, že si tím není jistý, protože "druhá část dohody není dodržována". Rusko se v červenci zavázalo k ukončení blokády několika ukrajinských přístavů, aby z nich mohly vyplout lodě s obilím a dalšími zemědělskými produkty. Výměnou za to Moskva chtěla usnadnění vývozu hnojiv a potravin. Nicméně podle Ušakova je v evropských přístavech uskladněno asi 300.000 tun ruských hnojiv, která nikdo nemůže odvézt. Rusko nabídlo, že je bezplatně věnuje nejchudším zemím světa, ale "dosud k nim nikdo nezískal přístup," řekl Ušakov na okraj summitu o spolupráci v Asii v Astaně.

Zástupce Ruska u OSN v Ženevě Gennadij Gatilov agentuře Reuters řekl, že ve středu předal generálnímu tajemníkovi této organizace Antóniu Guterresovi dopis, v němž shrnul ruské výhrady k současnému fungování dohody. "Pokud neuvidíme, že se něco děje s ruskou částí dohody - vývozem ruského obilí a hnojiv - pak, nezlobte se na nás, se na ni budeme muset dívat jinak," řekl Gatilov. Dodal, že Rusko není proti vývozu obilí, ale že dohoda by měla být vyvážená a měla by být spravedlivě uplatňována všemi stranami.

Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric řekl, že OSN je v neustálém kontaktu se zástupci Ruska, Evropské unie, Británie a Spojených států. "Naším cílem je odstranit poslední překážky k zajištění vývozu ruského obilí a hnojiv," uvedl.

Dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou zprostředkovala OSN společně s Tureckem. Přístavy patřící Ukrajině byly uzavřeny od konce února, kdy Rusko tuto zemi vojensky napadlo. Ukrajina a Rusko patří k hlavním světovým vývozcům obilí, Rusko je největším exportérem hnojiv.

reklama