Rusko zavedlo personální sankce proti 287 britským politikům v odvetě za britské sankce vůči ruským poslancům, ohlásilo dnes ruské ministerstvo zahraničí. Na ruském "černém seznamu" se ocitl i předseda Dolní sněmovny Lindsay Hoyle, také je tam ale řada politiků, kteří už roky nejsou členy dolní komory britského parlamentu. Britská média spekulují, že Moskva nevycházela z aktuálního seznamu poslanců.
"Uvedení lidé, kteří mají od nynějška zakázaný vstup do Ruska, se nejaktivněji podíleli na zřízení protiruských sankčních nástrojů Londýna a přispívají k neodůvodněnému rozdmýchávání nenávistné hysterie proti Rusku v Británii," vysvětlila ruská diplomacie podle agentury TASS.
Mezi 287 jmény je ovšem několik politiků vládní Konzervativní strany, kteří od roku 2019 nepůsobí v Dolní sněmovně ani v britské vládě. Jsou to někdejší poslanci Rory Stewart, Dominic Grieve, Oliver Letwin nebo Justine Greeningová, kteří v minulosti zastávali i vládní posty. Na seznamu se ocitl také Jo Johnson, tedy bratr britského premiéra Borise Johnsona, který Dolní sněmovnu také opustil v roce 2019 a nyní zasedá ve Sněmovně lordů, píše bulvární list Daily Mirror. Naopak mezi sankcionovanými není někdejší lídr opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn, který stále poslancem je.
"Tenhle seznam je dost... náhodný," komentovala vývoj reportérka deníku The Guardian Jessica Elgotová. "Nejsem si jistá, jestli Kreml plně drží krok s politickým... vývojem," uvedla k novému seznamu, na němž je 213 konzervativců a 74 labouristů.
Premiér Johnson mezitím při vystoupení ve sněmovně řekl, že všech 287 jmenovaných by mělo být hrdých na to, že je Moskva vybrala. Ve stejném duchu se vyjádřil konzervativní poslanec Mark Harper, který přivítal, že se společně s kolegy na sankčním seznamu ocitl. "Rusko opravdu nesnáší, když někdo upozorňuje na jeho nelegální invazi na Ukrajinu a hanebné válečné zločiny," citovala jej agentura Reuters.
Británie 11. března uvalila sankce na 386 poslanců ruské Státní dumy, kteří hlasovali pro nezávislost samozvaných separatistických útvarů v Luhansku a Doněcku a kteří podpořili invazi na Ukrajinu. Potrestané osoby nesmějí disponovat svým majetkem v Británii, obchodovat s tamními subjekty ani vstoupit na její území.
Británie už zařadila na svůj sankční seznam stovky Rusů, včetně známých miliardářů. Na "černé listině" se ocitl i majitel britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, podnikatel Oleg Děripaska, šéf ropného koncernu Rosněfť Igor Sečin a blízcí spolupracovníci ruského prezidenta Vladimira Putina. Londýn býval mezi bohatými Rusy natolik oblíbený, že se v médiích s jistou nadsázkou psalo o "Londongradu".
Témata: Velká Británie, Rusko
Související
22. listopadu 2024 12:55
19. listopadu 2024 13:36
19. listopadu 2024 11:16
18. listopadu 2024 9:29
15. listopadu 2024 12:10
14. listopadu 2024 13:59