Kyjev upozorňuje, že v částech města nadále kladou odpor ukrajinští obránci a že evakuaci civilistů brání ruské útoky.

"USA a jejich spojenci z NATO dál na Ukrajinu posílají zbraně. Chtěl bych poznamenat, že považujeme za legitimní ničit jakoukoli dodávku Severoatlantické aliance, která dorazí do země se zbraněmi nebo materiálními prostředky pro ukrajinské ozbrojené síly," řekl Šojgu.

Ruská strana již dříve ohlásila likvidaci infrastruktury sloužící na Ukrajině k přepravě zahraničních zbraní. Například dnes ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly raketovými údery zničily šest elektrických rozvoden na pěti ukrajinských železničních stanicích včetně Lvova, přes něž byly dodávány zbraně vyrobené v USA a evropských zemích. V úterý Moskva ohlásila zničení hangáru u Oděsy s tureckými drony Bayraktar.

Šojgu se dnes mimo jiné vyjádřil k Mariupolu, který je od začátku března v obležení ruských sil a v němž podle různých zdrojů panuje katastrofální humanitární situace. "Na ukrajinská území včetně Mariupolu, která byla osvobozena od nacionalistů, se vrací mírový život," tvrdil ruský ministr. Podle zpráv z ukrajinských i zahraničních médií je ale Mariupol po ruských útocích v podstatě celý zničen včetně rezidenčních oblastí a infrastruktury a asi 100.000 jeho obyvatel, kteří se odtud nemohou dostat, v něm přežívá v hrozných podmínkách. Asi 200 civilistů se podle úterního oznámení mariupolského starosty schovává v krytech pod ocelárnami Azovstal, na něž ruské síly dál útočí. Někteří z nich včetně dětí tam přitom podle médií jsou již několik týdnů.