Podle údajů španělského ministerstva vnitra od začátku roku na Kanárské ostrovy doplulo zhruba 11.400 migrantů, což je násobně více než v předchozím roce. Letošní zvýšení počtu migrantů humanitární organizace přisuzují bezpečnostní situaci v africkém Sahelu a ekonomickým obtížím, jež v zemích jako Maroko a Senegal způsobila epidemie koronaviru.

Humanitární organizace upozorňují, že situace na souostroví se zhoršuje. Přes 2000 přistěhovalců čeká v táboře Červeného kříže ve městě Arguineguín, jehož oficiální kapacita činí 400 lidí. Situaci ztěžují také opatření proti koronaviru. Lidé, kteří připluli na různých lodí, by totiž neměli vstoupit do kontaktu. Přistěhovalci, kteří byli zaregistrování policií a otestování na koronavirus, jsou následovně ubytování v hotelech, jež jsou prázdné kvůli úbytku cestovního ruchu.

Vláda autonomní oblasti žádá centrální vládu v Madridě, aby jí s přílivem migrantů pomohla. Pomoc slíbil i španělský ministr vnitra Fernando Grande Marlaska. Mluvčí komise pro pomoc uprchlíkům Txema Santana uvedl, že je nezbytné zorganizovat přesun uprchlíků do ostatních oblastí Španělska, aby na Kanárských ostrovech nevznikla podobně výbušná situace jako na řeckém ostrově Lesbos či na italské Lampeduse.

Kanárské ostrovy se nachází zhruba 100 kilometrů od afrického pobřeží. S migrací se potýkají od roku 1994. Největší počet migrantů souostroví zaznamenalo v roce 2006, kdy k jeho břehům připlulo 31.678 lidí v 515 lodích. V loňském roce to bylo cirka 1500 lidí.