Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Kanárské ostrovy v posledních dnech doplulo přes 2500 migrantů

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na Kanárské ostrovy od soboty připlulo přes 2500 migrantů. To je v průměru na den více než v roce 2006, kdy španělské souostroví čelilo nejvyšší přistěhovalecké vlně, informuje dnes španělská veřejnoprávní stanice RTVE. V sobotu na ostrov doplulo 1400 přistěhovalců, což je nejvíce za celé období, kdy je tento údaj sledován.

Podle údajů španělského ministerstva vnitra od začátku roku na Kanárské ostrovy doplulo zhruba 11.400 migrantů, což je násobně více než v předchozím roce. Letošní zvýšení počtu migrantů humanitární organizace přisuzují bezpečnostní situaci v africkém Sahelu a ekonomickým obtížím, jež v zemích jako Maroko a Senegal způsobila epidemie koronaviru.

Humanitární organizace upozorňují, že situace na souostroví se zhoršuje. Přes 2000 přistěhovalců čeká v táboře Červeného kříže ve městě Arguineguín, jehož oficiální kapacita činí 400 lidí. Situaci ztěžují také opatření proti koronaviru. Lidé, kteří připluli na různých lodí, by totiž neměli vstoupit do kontaktu. Přistěhovalci, kteří byli zaregistrování policií a otestování na koronavirus, jsou následovně ubytování v hotelech, jež jsou prázdné kvůli úbytku cestovního ruchu.

Vláda autonomní oblasti žádá centrální vládu v Madridě, aby jí s přílivem migrantů pomohla. Pomoc slíbil i španělský ministr vnitra Fernando Grande Marlaska. Mluvčí komise pro pomoc uprchlíkům Txema Santana uvedl, že je nezbytné zorganizovat přesun uprchlíků do ostatních oblastí Španělska, aby na Kanárských ostrovech nevznikla podobně výbušná situace jako na řeckém ostrově Lesbos či na italské Lampeduse.

Kanárské ostrovy se nachází zhruba 100 kilometrů od afrického pobřeží. S migrací se potýkají od roku 1994. Největší počet migrantů souostroví zaznamenalo v roce 2006, kdy k jeho břehům připlulo 31.678 lidí v 515 lodích. V loňském roce to bylo cirka 1500 lidí.

Témata:  uprchlíci Kanárské ostrovy migrace EU Španělsko

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 15:43

EK zveřejnila zprávu o korupci a ohrožení právního státu, kritizuje Maďarsko a na Slovensko

Evropská komise zveřejnila zprávu za rok 2023, která odhaluje nedostatky v boji proti korupci a problémy s nezávislostí soudnictví v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Zatímco Česko vykázalo pokrok, nadměrné využívání pravomocí a útoky na svobodu médií způsobují výrazné problémy na Slovensku a v Maďarsku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy