Urny pro lidi, kteří "z principu" nechtějí nosit roušku či respirátor, připravili podle mluvčího města například v Kolíně nad Rýnem. V Cáchách, Duisburgu či Essenu mají pro voliče k dispozici roušky zdarma. Pokud si nebude chtít někdo ústa a nos zakrýt, chtějí například v Cáchách či Essenu nakrátko hlasování přerušit a nechat odvolit dotyčnou osobu v místnosti bez dalších voličů. Následně se místnost musí vyvětrat a vydezinfikovat.

Například v Duisburgu či Münsteru umožní volit i lidem bez roušky či respirátoru, pokud nebude ve volebních místnostech zrovna velké množství lidí.

Ministerstvo vnitra Severního Porýní-Vestfálska uvedlo, že sice i ve volebních místnostech platí opatření proti šíření koronaviru, hlasování ve volbách je ale nutné umožnit všem oprávněným voličům. Zdůraznilo ale, že existuje výjimka: Pokud by nebylo možné, aby člověk odmítající roušku hlasoval, aniž by ohrozil zdraví ostatních, lze ho z volební místnosti vykázat, uvedlo ministerstvo.

Na sociálních sítích si opatření, která vycházejí vstříc odpůrcům roušek a respirátorů, vysloužilo kritiku, poznamenal deník Bild. Podle některých uživatelů mohli lidé, kteří nechtějí dodržovat pravidlo o zakrývání nosu a úst, využít možnosti korespondenčního hlasování.