Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na západě Německa umožňují odpůrcům roušek hlasovat před volební místností

Volby v Německu, ilustrační foto
Volby v Německu, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Při hlasování v dnešních parlamentních volbách v Německu je nutné mít kvůli opatřením proti šíření koronaviru nasazený ve volební místnosti respirátor či roušku. Některá města v nejlidnatější německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko se ale rozhodla vyjít vstříc i těm, kteří si odmítají zakrývat nos a ústa. Volební lístky mohou házet do mobilních uren, které komisaři vynesou před volební místnosti, informovala stanice WDR.

Urny pro lidi, kteří "z principu" nechtějí nosit roušku či respirátor, připravili podle mluvčího města například v Kolíně nad Rýnem. V Cáchách, Duisburgu či Essenu mají pro voliče k dispozici roušky zdarma. Pokud si nebude chtít někdo ústa a nos zakrýt, chtějí například v Cáchách či Essenu nakrátko hlasování přerušit a nechat odvolit dotyčnou osobu v místnosti bez dalších voličů. Následně se místnost musí vyvětrat a vydezinfikovat.

Například v Duisburgu či Münsteru umožní volit i lidem bez roušky či respirátoru, pokud nebude ve volebních místnostech zrovna velké množství lidí.

Ministerstvo vnitra Severního Porýní-Vestfálska uvedlo, že sice i ve volebních místnostech platí opatření proti šíření koronaviru, hlasování ve volbách je ale nutné umožnit všem oprávněným voličům. Zdůraznilo ale, že existuje výjimka: Pokud by nebylo možné, aby člověk odmítající roušku hlasoval, aniž by ohrozil zdraví ostatních, lze ho z volební místnosti vykázat, uvedlo ministerstvo.

Na sociálních sítích si opatření, která vycházejí vstříc odpůrcům roušek a respirátorů, vysloužilo kritiku, poznamenal deník Bild. Podle některých uživatelů mohli lidé, kteří nechtějí dodržovat pravidlo o zakrývání nosu a úst, využít možnosti korespondenčního hlasování.

Témata:  volby v Německu Německo

Aktuálně se děje

9:22

Poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem (†85). Národní divadlo odhalilo podrobnosti

Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.