Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nancy Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan navzdory čínským hrozbám

Nancy Pelosiová
Nancy Pelosiová
Foto: Facebook Nancy Pelosiová

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes přiletěla na Tchaj-wan navzdory čínským hrozbám, že takový krok přinese vážné následky.

Peking uvedl, že pokud Pelosiová navštíví Tchaj-wan, který Čína pokládá za svou odpadlickou provincii, nebude čínská armáda nečinně přihlížet. "Američtí politici, kteří si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, neskončí dobře," řekl čínský ministr zahraničí Wang I.

Bílý dům mezitím varoval Čínu před přehnanou reakcí na cestu Pelosiové na Tchaj-wan a vyslal čtyři válečné lodě na "rutinní" nasazení východně od ostrova, informoval server NDTV.

Podle místních médií Čína před příletem Pelosiové na Tchaj-wan uzavřela vzdušný prostor nad Tchajwanskou úžinou pro všechna civilní letadla; nad linií rozdělující Tchajwanskou úžinu krátce před příletem Pelosiové proletěly čínské vojenské letouny, dodal NDTV.

Na letišti v tchajwanské metropoli Tchaj-peji se shromáždily davy lidí skandujících: "Vítejte, Pelosiová!" Uvítali tak přílet stroje, který byl od svého startu z Kuala Lumpuru nejsledovanějším letounem na světě, jak se uživatelé internetu snažili zjistit, jestli Pelosiová po skončení oficiální návštěvy Malajsie skutečně zamíří na Tchaj-wan.

Cesta Pelosiové na Tchaj-wan vyvolala kolaps serveru pro trasování letadel

Server pro sledování letadel FlightRadar24 zažívá v posledních hodinách nebývalý nápor. Téměř 300.000 lidí sledovalo dráhu Boeingu C-40C s označením SPAR19.

Na jeho palubě totiž seděla předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a trasa letadla napovídala, zda zamíří v rámci své asijské cesty i na Tchaj-wan či nikoliv, píše The Wall Street Journal.

Návštěvnost serveru FlightRadar24 byla během dne tak veliká, že provozovatel musel na twitteru zveřejnit upozornění, že data budou nedostupná. Zájemci se dostali jen na čekací listinu. V 16:11 SELČ server na twitteru napsal, že "SPAR 19 vstoupil do vzdušného prostoru Tchaj-wanu".

Čína po příletu Pelosiové zahájí u Tchaj-wanu vojenské cvičení

Čína bezodkladně zahájí námořní a letecké cvičení ve vzdušném prostoru severně, jihozápadně a jihovýchodně od Tchaj-wanu, uvedlo podle agentury Reuters velitelství čínských východních sil. Učiní tak v odpovědi na "nedávné kroky Spojených států", což podle agentury AFP znamená dnešní návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

Čínská armáda byla uvedena do stavu zvýšené pohotovosti a ode dneška zahajuje cvičné manévry na šesti místech okolo ostrova, oznámilo čínské ministerstvo obrany. Podle něj v některých případech armáda použije i ostrou munici. Cvičení potrvá do neděle, napsala agentura DPA.

Cvičení podle mluvčího ministerstva slouží k obraně čínské národní svrchovanosti a územní integrity a jako "vážné odstrašení po nedávném navýšení negativních kroků Spojených států v otázce Tchaj-wanu". Peking se podle mluvčího brání "vměšování zahraničních sil a separatistickým pokusům sil pro nezávislost na Tchaj-wanu".

Letadlo s Pelosiovou po předchozích spekulacích dnes dosedlo na ranvej v Tchaj-peji jen krátce předtím, než Čína vydala prohlášení o cvičení. Peking dříve varoval, že takový krok bude mít vážné následky. Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů se má ve středu setkat s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a hrozí ostrovu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Témata:  Nancy Pelosiová

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.