reklama

Cvičení v oblasti obce Kastanies vyhlásilo velení čtvrtého armádního sboru, který má na starost ochranu řecko-turecké hranice. Oblast cvičení se nachází v blízkosti hraniční řeky Evros, přes niž se migranti snaží ilegálně dostat do Řecka.

Řecko zesílilo počty vojáků a policistů na hranici s Tureckem už v pátek poté, co turecká vláda oznámila, že už nebude bránit migrantům v přechodu hranice do Řecka. Turecké média pak informovala o "otevření hranic", což přimělo tisíce migrantů vydat se na cestu k hranici. Tam se už podle nevládních organizací za tři shromáždilo nejméně 15.000 lidí.

Řecké úřady také podle deníku Kathimerini zasílají textové zprávy na mobilní telefony v oblasti hranice s Tureckem, v nichž informují, že zvýšily bezpečnostní opatření v oblasti na maximum. V těchto sms zprávách také varují migranty, aby se nepokoušeli o ilegální přechody.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhrožoval otevřením hranic v minulosti opakovaně. Minulý týden ho oznámil bezprostředně po čtvrtečním zabití tří desítek tureckých vojáků v syrské provincii Idlib při náletech syrské armády. Z této oblasti utekl od prosince kvůli bojům k tureckým hranicím podle OSN na milion Syřanů. Ankara si dlouhodobě stěžuje, že jí ostatní země nepomáhají s přílivem syrských migrantů. Těch Turecko přijalo od začátku občanské války v Sýrii v roce 2011 už na 3,7 milionu.

reklama