reklama

Kyperská policie dnes podle agentury AP oznámila, že ve skupině 120 Syřanů je 97 mužů, 20 dětí a tři ženy. Za každé místo ve člunu převaděčům zaplatili 4000 dolarů (asi 92.000 korun).

Jejich člun byl nalezen ve středu u jihovýchodního cípu Kypru, odkud byl eskortován do přístavu. Syřané řekli, že vypluli z jihotureckého Mersinu, když předtím v několika skupinách přešli syrsko-tureckou hranici.

Kyperské úřady upozorňují, že příliv uprchlíků vyčerpává ubytovací kapacity na ostrově, a požádaly ostatní členské země Evropské unie, aby se podílely na řešení.

Ve skupině, kterou zachránilo plavidlo Open Arms, jsou dvě děti ve věku tří a čtyř let a také 24 nezletilých lidí bez doprovodu. Podle španělské organizace někteří z běženců mají na těle jizvy po zásahu střelnou zbraní, trpí šokem a podchlazením.

Ve středu jiná humanitární loď Ocean Viking zachránila na moři u Libye 30 uprchlíků.

V říjnu se do EU dostalo téměř 17.000 běženců, což je méně než v září. Za prvních deset měsíců letošního roku se počet nových uprchlíků snížil o 16 procent na 107.900 lidí. Trasu přes východní Středomoří si zvolily dvě třetiny z nich.

reklama