Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Náš statut jaderné mocnosti je konečný a nezvratný, uvedla Severní Korea

Severní Korea, ilustrační fotografie.
Severní Korea, ilustrační fotografie.
Foto: Daily Telegraph

Statut Severní Koreje jako jaderné mocnosti je konečný a nezvratný. Uvedla to severokorejská ministryně zahraničních věcí Čche Son-hui která kritizovala země skupiny G7 za to, že vyzývají severokorejského vůdce Kim Čong-un, aby se jaderných zbraní úplně vzdal.

Čche prohlášení zemí G7 označila za "obrovskou intervenci" a potlačování legitimního uplatňování svrchovanosti Severní Koreje. "Pozice KLDR jako světové jaderné mocnosti je konečná a nezvratná," uvedla Čche v prohlášení, které zveřejnila státní agentura KCNA.

Šéfka severokorejské diplomacie také uvedla, že "G7 je uzavřeno skupina egoistických zemí, která nereprezentuje spravedlivou mezinárodní komunitu, ale slouží jako politický nástroj k zajištění hegemonie Spojených států".

Severní Korea se loni prohlásila za „nezvratnou“ jadernou velmoc, což fakticky ukončilo možnost rozhovorů o denuklearizaci. Pchjongjang letos provedl bezprecedentní počet raketových zkoušek včetně odpálení vůbec první severokorejské balistické rakety na pevná paliva.

Soul, Washington a Organizace spojených národů tyto zkoušky kritizují a ministři zahraničních věcí zemí G7 vyzvali KLDR, aby se odklonila od jaderných zbraní.

Témata:  Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.