Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Náš statut jaderné mocnosti je konečný a nezvratný, uvedla Severní Korea

Severní Korea, ilustrační fotografie.
Severní Korea, ilustrační fotografie.
Foto: Daily Telegraph

Statut Severní Koreje jako jaderné mocnosti je konečný a nezvratný. Uvedla to severokorejská ministryně zahraničních věcí Čche Son-hui která kritizovala země skupiny G7 za to, že vyzývají severokorejského vůdce Kim Čong-un, aby se jaderných zbraní úplně vzdal.

Čche prohlášení zemí G7 označila za "obrovskou intervenci" a potlačování legitimního uplatňování svrchovanosti Severní Koreje. "Pozice KLDR jako světové jaderné mocnosti je konečná a nezvratná," uvedla Čche v prohlášení, které zveřejnila státní agentura KCNA.

Šéfka severokorejské diplomacie také uvedla, že "G7 je uzavřeno skupina egoistických zemí, která nereprezentuje spravedlivou mezinárodní komunitu, ale slouží jako politický nástroj k zajištění hegemonie Spojených států".

Severní Korea se loni prohlásila za „nezvratnou“ jadernou velmoc, což fakticky ukončilo možnost rozhovorů o denuklearizaci. Pchjongjang letos provedl bezprecedentní počet raketových zkoušek včetně odpálení vůbec první severokorejské balistické rakety na pevná paliva.

Soul, Washington a Organizace spojených národů tyto zkoušky kritizují a ministři zahraničních věcí zemí G7 vyzvali KLDR, aby se odklonila od jaderných zbraní.

Témata:  Severní Korea

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy