reklama

Pellegrini, který by podle průzkumů byl favoritem prezidentských voleb, plánuje oficiálně oznámit své rozhodnutí příští týden, pokud prezidentskou kandidaturu schválí jeho strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD).

Současná prezidentka Zuzana Čaputová skončí svůj pětiletý mandát v polovině června, a již oznámila, že se o znovuzvolení nebude ucházet. Pellegrini, považovaný za nejdůvěryhodnějšího slovenského politika, by mohl čelit konkurenci od exministra zahraničí Ivana Korčoka, kterého podporuje opoziční hnutí Progresivní Slovensko.

V případě, že Pellegrini bude kandidovat, plánuje zůstat předsedou parlamentu a neplánuje rezignovat ani na post předsedy Hlasu-SD. Další možný kandidát na prezidenta, Ján Kubiš, již shromáždil potřebný počet podpisů od občanů.

Slovenské prezidentské volby budou sledovány s napětím, přičemž existuje očekávání, že současná vládní koalice nemůže obsadit všechny klíčové politické funkce. Pellegrini býval členem strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a založil stranu Hlas-SD po svém odchodu ze Směru-SD v roce 2020.