Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Návštěva Pelosiové v Tchaj-peji vyvolala v okolních zemích silné reakce

Nancy Pelosiová
Nancy Pelosiová
Foto: Facebook Nancy Pelosiová

Návštěva Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu vyvolala v některých částech světa silné reakce. Například Japonsko upozornilo Peking, že má obavy ohledně plánovaných čínských vojenských cvičení, které se podle Tokia budou konat ve vodách, které se překrývají s japonskými.

Jižní Korea podle webu BBC uvedla, že bude nadále udržovat komunikaci se všemi zúčastněnými zeměmi, a vyzvala k dialogu a spolupráci.

K vyřešení napětí prostřednictvím dialogu dnes v souvislosti s návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu vyzvala Evropská unie, přeje si také udržení otevřené komunikace s Čínou, aby se předešlo chybným odhadům situace. "EU má zájem na zachování míru a statu quo v Tchajwanském průlivu," uvedl mluvčí Evropské komise. "EU uplatňuje jasnou politiku jedné Číny, uznává vládu Čínské lidové republiky jako jedinou legální vládu Číny a zároveň usiluje o přátelské vztahy a úzkou spolupráci s Tchaj-wanem," dodal podle agentury Reuters.

Severní Korea, blízký spojenec Číny, návštěvu Pelosiové odsoudila a označila ji za americké "drzé vměšování" do záležitostí jiných zemí, uvedla BBC.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jehož země na konci února vojensky zaútočila na Ukrajinu, dnes prohlásil, že návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů byla záměrným pokusem Washingtonu rozčílit Čínu.

"Nevidím žádný jiný důvod, proč téměř z ničeho nic vyvolat takovou obtíž, když dobře víme, co to pro Čínskou lidovou republiku znamená," řekl podle agentury Reuters Lavrov na návštěvě Barmy.

Samotná Čína varovala USA, že zaplatí cenu za své vlastní chyby a nazvala cestu nehorázným krokem, jehož následky jsou extrémně vážné. Peking vyzval Washington, aby přijal "praktická opatření, jež zvrátí nepříznivé dopady návštěvy Pelosiové na Tchaj-wanu".

I na ostrov samotný však dopadají ohlasy nesouhlasu s návštěvou americké delegace. Podle místních médií byly televizní obrazovky v několika prodejnách 7-Eleven na Tchaj-wanu, které jsou na ostrově velmi frekventované, napadeny hackery a zobrazovaly nápis "Válečná Pelosiová, odejdi z Tchaj-wanu". Na některých videích zveřejněných na sociálních sítích je vidět, jak zaměstnanci samoobsluhy obrazovky vypínají. Společnost uvedla, že neví, kdo zařízení napadl.

Převážně propekingské účty na twitteru dnes sdílely videa, na kterých jsou vidět skupinky protestujících v Tchaj-peji, kteří drží především anglicky psané transparenty proti Pelosiové a čínské symboly.

Témata:  Nancy Pelosiová Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy