Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejvíce čínských tajných služeben je podle organizace v Itálii a ve Španělsku

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Nejvíce tajných služeben čínské policie se nachází v Itálii a ve Španělsku. Uvedl to dnes server Politico s odkazem na zprávu španělské organizace na ochranu lidských práv Safeguard Defenders, která se tímto fenoménem zabývá a sídlí v Madridu.

Organizace tvrdí, že zaznamenala přítomnost dalších 48 pracovišť ve světě, předchozí zpráva ze září mluvila o 54 služebnách. Peking odmítá, že by provozoval policejní stanice v zahraničí.

Podle organizace stanice zřizují policejní organizace z jednotlivých čínských měst a provincií. Pracoviště oficiálně poskytují některé administrativní úkony, jejich pracovníci ale také vyvíjí policejní dohled nad krajanskými komunitami a nelegální nátlak na některé krajany, aby se vrátili do vlasti.

Podle zprávy v Itálii fungovalo 11 stanovišť čínské policie, a to ve významných městech jako Milán, Řím, Florencie či Benátky. Podle italského statistického úřadu žije na italském území přes 330.000 Číňanů. Část z nich se koncentruje v Toskánsku, a to hlavně ve městě Prato, kde jsou aktivní v textilním průmyslu. V tomto městě podle organizace rovněž funguje pracoviště policie.

Zpráva nepřináší nové poznatky o České republice. Podle ní v Praze fungují dvě pracoviště policií z okresu Čching-tchien a města Fu-čou. Devět stanic organizace zaznamenala ve Španělsku, pět v Kanadě, čtyři ve Francii či v USA a po třech v Portugalsku, Británii či JAR.

Čínské úřady tvrzení o nepovolených policejních služebnách v zahraničí popírají. Podle nich ale v zahraničí působí krajanské organizace, jež pomáhají s vyřizováním některých dokladů v Číně, například řidičských průkazů.

Působení čínské policie podle organizace italské úřady usnadnily podepsáním bezpečnostních dohod v roce 2015 a později. Díky tomu mimo jiné vznikly společné hlídky italské a čínské policie v několika městech, například v Římě, Miláně či Neapoli. Společné hlídky přerušila až pandemie covidu-19. Podobné hlídky s čínskou policií zavedly v Evropě také Chorvatsko a Srbsko.

Témata:  Čína Itálie Španělsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.