Chystané uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2 Spojenými státy je podle německých médií motivováno hlavně snahou Washingtonu prosadit vlastní zájmy, nikoliv starostí o přílišný vliv Ruska v Evropě. Za rozdělení Evropy, k němuž stavba plynovodu mezi Ruskem a Německem vedla, je podle nich ale z velké části zodpovědný i Berlín, který ignoroval výtky spojenců a kontroverzní projekt prosazoval bez ohledu na ně.
"Američané sice mluví o evropských zájmech, myslí ale své vlastní. Vráží klín mezi Evropany, aby na (evropský) trh dostali svůj drahý zkapalněný plyn a poškodili Rusko," píše list Hessische Niedersächsische Allgemeine o sankcích, které už schválila Sněmovna reprezentantů.
"Spojenci spolu nemohou takto zacházet. Sankce jsou další ranou pro evropsko-americké vztahy. Přispívají k prohlubování trhlin v transatlantickém spojenectví, a to v době, kdy by západní spojenci tváří v tvář globálním výzvám měli zase úžeji spolupracovat," míní deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Neue Osnabrücker Zeitung zase konstatuje, že přátelství s USA není bez podmínek a dokonce tvrdí, že Washington sáhl k vydírání, aby rozšířil trh pro vlastní plyn. "Německo udělá dobře, když Nord Stream 2 zprovozní," je přesvědčen list, podle něhož si Berlín nemůže nechat takovéto vměšování líbit.
Zároveň ale připouští, že plynovod, který spojí Rusko a Německo po dně Baltského moře, a obejde tak tradiční transitní země jako Polsko či Ukrajinu, měl být doprovázen mnohem obratnější diplomacií ze strany Berlína.
"Němci tvrdohlavě ignorovali dobře zdůvodněné výhrady partnerů, stejně jako fakt, že stavba Nord Stream 2 stojí v nápadném protikladu k západním geostrategickým zájmům," píše zase Die Welt, podle něhož se Němci rádi inscenují jako příkladní Evropané, v tomto případě se ale chovali jako nezodpovědní egoisté.
Také podle Frankfurter Allgemeine Zeitung projekt, který tvrdě kritizovala řada východoevropských zemí, škodí evropské bezpečnosti. Berlín je měl poslechnout spíše než manažery, které ruský prezident Vladimir Putin vyznamenává řády přátelství. Kritický k německé vládě je i deník Kölner Stadt-Anzeiger, podle něhož její postup Evropu ještě více rozdělil. "To je skutečná cena, kterou Německo za Nord Stream 2 zaplatilo. Je příliš vysoká," upozornil list.
Témata: plynovod Nord Stream, Německo, USA
Související
23. srpna 2024 18:49
21. srpna 2024 8:39
19. srpna 2024 8:29
17. srpna 2024 10:19
15. srpna 2024 13:17
15. srpna 2024 12:07