"Evropa proti Putinovi, to je nový megasummit v Praze," uvedla bavorská televize BR, která poznamenala, že hlavním tématem jednání je ruská invaze na Ukrajinu a její hospodářské a bezpečnostní dopady. "Cílem setkání je především jedno - demonstrovat před Moskvou jednotnou evropskou frontu," dodala televize.

Magazín Der Spiegel poukazuje na kontrast toho, že událost je to sice obrovská, ale žádné konkrétní závěry se neočekávají. "Bude společná fotografie, ale jinak nic. Žádné závěry a ani závěrečné prohlášení," uvedl magazín. Na schůzku bylo vedle 27 členských zemí EU pozváno dalších 17 neunijních států včetně Británie, Ukrajiny a Turecka. Podle Der Spiegel je tak otázka, zda kontinent vedle Evropské unie, Rady Evropy, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a dalších evropských fór potřebuje novou organizaci.

Magazín Focus k novému společenství poznamenal, že je to myšlenka francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. "Nový formát navržený Francií podporuje i Německo," uvedl Focus. Ten citoval německého kancléře Olafa Scholze, podle kterého v Evropě chybí fórum, na kterém by se představitelé zemí EU a partnerských států jednou či dvakrát ročně scházeli nad klíčovými tématy. Scholz, který o novém formátu hovořil v srpnu během svého projevu na pražské Karlově univerzitě, považuje za důležité, aby se sdružení nestalo alternativou k rozšíření Evropské unie.