reklama

Jedním z provinilců je 30letý muž, u něhož strážci pořádku našli 80 petard a odpalovací baterii. Jiný 32letý zadržený si v Česku pořídil 100 petard. V kufru svého automobilu se snažil přes hranice provézt rachejtle 48letý muž.

Všichni tito provinilci se nyní podle DPA musejí zodpovídat z porušení zákona o výbušninách. Spolková policie upozornila, že za toto protiprávní jednání mohou být uloženy nejen pokuty, ale i tresty odnětí svobody na dobu tří let. Kromě toho na vrub potrestaných jdou i náklady za dopravu, skladování a likvidaci zajištěné zábavní pyrotechniky.

S problémem pašování neschválených petard a ohňostrojů z Česka a Polska se Německo potýká v předvánočním čase každoročně, na což policie opakovaně upozorňuje. Německo totiž dostupnost zábavní pyrotechniky reguluje. Prodej kategorie F2, což jsou běžné rachejtle a dělobuchy, je letos povolen jen od 29. do 31. prosince. Odpalování této kategorie je možné jen o silvestru a na Nový rok, v jiné dny je nutné povolení příslušné obce. Bezproblémová je kategorie F1, ve které jsou bouchací kuličky a prskavky. Jediným omezením v zábavě je minimální věk 12 let. Vyšší kategorie F3 a F4 pak vždy vyžadují zvláštní povolení.