reklama

V tiskové zprávě to uvedli mluvčí Krkonošského národního parku a Národních parků České Švýcarsko, Šumava a Podyjí. Navíc zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje zábavní pyrotechniku na celém území národních parků.

"Například divoce žijící ptáci vylekaní hlukem v panice prchají ze svých nocovišť a kvůli dezorientaci a tmě narážejí do stromů a dalších překážek. Což může vést k jejich poranění a někdy i smrti. Savci zase mohou uvíznout v přírodních pastích, kterým by se za normálních okolností bezpečně vyhnuli," popsal reakci zvěře na ohňostroje mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

V této souvislosti národní parky mimo jiné i zveřejnily na facebooku video vysvětlující důvody zákazu používání zábavní pyrotechniky na chráněných územích.

Její odpalování v národních parcích zakazuje novela zákona o ochraně přírody od roku 2017. Ministerstvo životního prostředí ale počítá s tím, že zóny bez ohňostrojů v budoucnu rozšíří i na území v chráněných krajinných oblastech. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) se o tom ještě povede diskuze, přičemž jednat by se mělo také o tom, jestli zákaz třeba nezúžit jen na 1. a 2. zóny CHKO. "Ale za nás jsou důvody a přínosy jasné - zákaz bude mít pozitivní vliv na přírodu, na volně žijící živočichy, na ovzduší ve městech a obcích," dodal Brabec.