Zástupci všech čtyř národních parků v Česku vyzývají lidi, kteří chtějí v přírodě oslavit příchod Nového roku, aby se vzdali odpalování ohňostrojů a jiné zábavní pyrotechniky. Zvířata na útěku před výbuchy a světelnými efekty podle nich spotřebují velké množství energie, kterou budou potřebovat v dalších zimních měsících, rovněž se mohou zranit, případně i zemřít.
V tiskové zprávě to uvedli mluvčí Krkonošského národního parku a Národních parků České Švýcarsko, Šumava a Podyjí. Navíc zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje zábavní pyrotechniku na celém území národních parků.
"Například divoce žijící ptáci vylekaní hlukem v panice prchají ze svých nocovišť a kvůli dezorientaci a tmě narážejí do stromů a dalších překážek. Což může vést k jejich poranění a někdy i smrti. Savci zase mohou uvíznout v přírodních pastích, kterým by se za normálních okolností bezpečně vyhnuli," popsal reakci zvěře na ohňostroje mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
V této souvislosti národní parky mimo jiné i zveřejnily na facebooku video vysvětlující důvody zákazu používání zábavní pyrotechniky na chráněných územích.
Její odpalování v národních parcích zakazuje novela zákona o ochraně přírody od roku 2017. Ministerstvo životního prostředí ale počítá s tím, že zóny bez ohňostrojů v budoucnu rozšíří i na území v chráněných krajinných oblastech. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) se o tom ještě povede diskuze, přičemž jednat by se mělo také o tom, jestli zákaz třeba nezúžit jen na 1. a 2. zóny CHKO. "Ale za nás jsou důvody a přínosy jasné - zákaz bude mít pozitivní vliv na přírodu, na volně žijící živočichy, na ovzduší ve městech a obcích," dodal Brabec.
Témata: ohňostroje, Národní park Šumava, Národní park České Švýcarsko, Silvestr, příroda, pyrotechnika, život
Související
6. ledna 2025 12:56
1. ledna 2025 13:16
2. ledna 2023 12:52
15. července 2022 19:49
31. prosince 2021 18:35
2. ledna 2021 22:01