Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo přesune systém Patriot ze Slovenska do Litvy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: veda-technika.blogspot.com

Německo přesune svůj systém protiraketové obrany Patriot, který je v současné době umístěn na Slovensku, do Litvy, aby chránil summit NATO plánovaný na červenec ve Vilniusu. Uvedla to agentura Reuters.

"Pro pozemní protivzdušnou obranu (summitu NATO) přesuneme naše jednotky Patriot ze Slovenska a podpůrné prvky z Polska do Litvy," uvedlo ministerstvo obrany s tím, že tím ukončí nasazení na Slovensku.

Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.

Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.

Patriot byl nasazen v mnoha zemích po celém světě a hrál klíčovou roli při obraně před leteckými hrozbami. Byl využíván například během války v Zálivu, války v Iráku a války v Afghánistánu.  

Témata:  rakety Patriot

Související

Aktuálně se děje

26. ledna 2026 21:19

EU rozhodla o tvrdší regulaci v Česku populární aplikace WhatsApp

Evropská unie v pondělí rozhodla o zařazení komunikační služby WhatsApp na seznam velmi velkých online platforem, což pro společnost Meta znamená začátek přísného dohledu ze strany Bruselu. Toto rozhodnutí se opírá o Nařízení o digitálních službách (DSA) a reaguje na skutečnost, že veřejné kanály aplikace WhatsApp překročily hranici 45 milionů uživatelů v rámci EU. Konkrétně služba v srpnu loňského roku vykázala přibližně 51,7 milionu uživatelů, čímž splnila zákonnou podmínku pro přísnější regulaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy