Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo prvním letem z Kábulu přepravilo sedm lidí, sto míst zůstalo volných

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německá armáda prvním evakuačním letem z Kábulu do uzbecké metropole Taškentu přepravila v noci na dnešek sedm lidí, ačkoli udávaná kapacita vojenského stroje je 114 míst. Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová dnes po kritice slíbila, že armáda bude využívat plnou kapacitu letadel, na palubu se tak mohou dostat i lidé z evakuačních seznamů německých spojenců.

Druhým letem Německo vyzvedlo z Kábulu podle informací deníku Bild 120 lidí. Afghánistán včetně Kábulu v posledních dnech rychle ovládlo islamistické hnutí Tálibán, na což západní země reagují překotnou snahou evakuovat své občany a spolupracovníky.

Německo zřídilo letecký most mezi Kábulem a uzbeckou metropolí Taškentem. Prvním letem z afghánského hlavního města od pět Němců, jeden Nizozemec a jeden afghánský spolupracovník. Na evakuaci přitom čeká podle médií okolo šesti desítek zaměstnanců velvyslanectví, 88 dalších lidí s německým občanstvím a také Afghánci, kteří pracovali pro německou armádu a německé úřady. Nikdo z nich se ale na letiště nedostal.

"Měli jsme jen málo času, proto jsme odvezli jen ty, kteří byli na místě a kterých kvůli chaotické situaci nebylo na letišti mnoho," řekla Krampová-Karrenbauerová v dnešním rozhovoru s televizí ARD. Mluvčí ministerstva zahraničí následně dodal, že kvůli chaotickým okolnostem a střelbě u letiště bylo možné evakuovat jen sedm lidí.

Německý letoun přistál na vojenské části kábulského letiště, kam podle mluvčího ministerstva zahraničí neměli lidé z civilního sektoru přístup. "Letadlo navíc muselo kvůli bezpečnostním požadavkům partnera Kábul po krátké době opět opustit," dodal mluvčí. Vojenské letiště kontroluje americká armáda. Kancléřka Angela Merkelová v pondělí na tiskové konferenci prohlásila, že bez podpory Američanů nebude evakuace možná.

Krampová-Karrenbauerová, která dnes odpoledne ohlásila přistání druhého evakuačního letu v Kábulu, slíbila v reakci na kritiku lepší využití kapacit vojenských strojů. "Vezmeme každého, kdo se do letadla vejde," řekla. Dodala, že místa v německých letadlech jsou nejen pro německé občany a německé spolupracovníky, ale také občany spojeneckých zemí.

Německo v pondělí vyslalo do oblasti tři vojenské stroje A400M s výsadkáři, v plánu jsou kyvadlové lety mezi Kábulem a uzbeckou metropolí. První vojenský letoun německé armády přistál v Kábulu i přes komplikace na letištní ploše ještě v pondělí, druhý dnes odpoledne. Další lety závisí na situaci na letišti, které spravují Američané. Podle německého ministra vnitra Heika Maase je stav na letišti nyní stabilizovaný.

S organizací evakuačních skupin pomáhají v Kábulu němečtí vojáci. Německé ministerstvo obrany nyní podle interního dokumentu, do kterého měla možnost nahlédnout agentura AFP, chce početní stav vojáků posílit.

Německá vláda kvůli váznoucí evakuaci čelí kritice opozice. Kancléřka Angela Merkelová v pondělí večer na tiskové konferenci řekla, že evakuace se v první řadě týká zhruba 500 afghánských pracovníků, se započítáním jejich rodin jde pak asi o 2500 lidí. Doplnila, že 1900 z nich je již v Německu, případně mimo Afghánistán, neboť zemi opustili už v předchozích dnech.

O dramatickém vývoji v Afghánistánu dnes hovořil německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který ho přirovnal k lidské tragédii, za kterou nese spoluodpovědnost i Německo. "Mnoho spolupracovníků německé armády a také ženy nyní musí být z Afghánistánu evakuování," řekl s tím, že pro Západ je situace zahanbující.

Témata:  Německo Afghanistán letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy