Steinmeier přicestoval dnes ráno do Kyjeva vlakem. Během dne bude jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle agentury DPA oba politici vyzvou německá města, aby uzavírala partnerství s ukrajinskými obcemi a poskytla jim pomoc.

"Pro mě je velmi důležité v této fázi útoků drony, střelami s plochou dráhou letu a raketami vyslat Ukrajincům znamení solidarity," uvedl německý prezident po příjezdu do ukrajinské metropole. Dodal, že on a mnoho Němců Ukrajince za jejich vzdor vůči ruským vojskům obdivuje. "Nezapomeňme, co válka znamená pro lidi tady na Ukrajině, kolik bolesti a destrukce sem přinesla," řekl Steinmeier. Německo podle něj bude i nadále podporovat Ukrajinu z finančního, politického i vojenského hlediska.

Steinmeier přijel do Kyjeva poté, co se mu dvakrát nepodařilo cestu podniknout. V dubnu, kdy chtěl navštívit ukrajinskou metropoli s polským prezidentem Andrzejem Dudou, mu Kyjev vzkázal, že si jeho návštěvu nepřeje. Steinmeier pak měl odjet do Kyjeva minulý týden. Po sérii raketových a leteckých útoků ruské armády na velká ukrajinská města ale návštěvu z bezpečnostních důvodů zrušil.