Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezvyklý úkaz: Turisté prchli před covid-19, pobřeží se záhy zbarvilo dorůžova

Velké vlny
Velké vlny
Foto: Pixmac

Pláže filipínského ostrova Palawan bývaly oblíbeným cílem turistů, ale když jsou nyní kvůli koronaviru prázdné, zabrala je opět příroda - a zbarvila na růžovo. Biologové zjistili, že se k pobřeží vrátily tisíce růžových medúz, které odtud vyhnala lidská aktivita.

Medúzy rodu kořenoústka s latinským názvem Crambione mastigophora nyní stoupají blíž k hladině, protože už se ve svém přirozeném prostředí necítí ohrožené. Vědci předpokládají, že se dosud držely blíž u mořského dna kvůli přítomnosti turistů, píše Daily Mail.

Na Filipínách je kvůli šíření koronaviru vyhlášena celostátní karanténa. První případ nákazy tu byl potvrzen 30. ledna a od té doby se nakazilo více než 2300 osob, z nichž zhruba stovka zemřela.

Sheldon Rey Boco z Griffithovy univerzity v Austrálii zveřejnil video, které natočil 23. března na pláži Corong Corong na Palawanu. "Medúzy evidentně omezení kvůli covid-19 nijak nepostihlo," napsal k němu.

Jellyfish certainly are not affected by #COVID19 restrictions. Here is a bloom of #jellyfish medusae of the tomato ? jelly, Crambione cf. mastigophora in El Nido, S. Philippines ?? ? Alimar Amor 23 March 2020 pic.twitter.com/5avr1ptJdy

— Sheldon Rey Boco (@SheldonRey) March 28, 2020

Benny Antiporda z filipínského ministerstva životního prostředí a přírodních zdrojů uvedl, že hejna medúz mohly k pobřeží zanést mořské proudy a karanténa zabránila místním obyvatelům a turistům je zahnat.

Podle mořského biologa Ryana Baringa se medúzy mohou obvykle zdržovat hlouběji u dna, aby se vyhnuly davům turistů. Nyní, když jsou pláže prázdné, jim nic nebrání plavat, kam se jim zachce, dodal.

Témata:  Filipíny zajímavosti moře příroda

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.