reklama

Nizozemská vláda čelila v posledních dnech silné kritice ze strany veřejnosti, odborníků i zdravotníků. Navzdory tomu, že má k dispozici desítky tisíc dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech, chtěla začít očkovat až 18. ledna, tedy tři týdny po začátku očkovací kampaně ve většině zemí EU. Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge tvrdil, že není možné začít očkovat dříve kvůli chybějícímu elektronickému systému.

Dnes ministr ale uvedl, že se očkovat začne už ve středu. Jako první přijdou na řadu lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a pečovatelé z domovů pro seniory. Kdy se začnou očkovat lidé starší 80 let, kteří jsou jednou z rizikových skupin, ale stále není jasné, upozornila agentura DPA.

Nizozemsko zavedlo 14. prosince na pět týdnů plošnou uzávěru, která je od počátku epidemie v zemi zatím nejpřísnější. Denní přírůstky nakažených ale zůstávají nadále relativně vysoké. Dnes v Nizozemsku, které má asi 17 milionů obyvatel, zaznamenali 6671 nových případů infekce. S covidem-19 zemřelo dalších 65 lidí.

reklama