Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Norsko uvedlo, že vyhoštění ruští diplomaté prováděli výzvědnou činnost

Norsko, ilustrační fotografie.
Norsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Patnáct ruských diplomatů, které Norsko tento týden vyhostilo, se snažilo v zemi verbovat zpravodajské zdroje, provádět odposlechy v komunikační infrastruktuře či nakupovat pokročilé technologie. Podle agentury RTR to dnes uvedly norské bezpečnostní složky.

"Jsme si jisti. Tito lidé jsou zpravodajští důstojníci pod diplomatickým krytím," citovala stanice NRK šéfku norské kontrarozvědky PST Inger Hauglandovou. Podle ní Rusko zintenzivnilo v zemi výzvědnou činnost od zahájení loňské války na Ukrajině.

Rozhodnutí Norska představuje dosud nejrozsáhlejší vyhoštění ruských diplomatů ze severské země. Je současně v této chvíli posledním z řady obdobných kroků, které uplatnily západní země vůči Rusku od začátku jeho invaze na Ukrajinu loni v únoru.

Rusko ve čtvrtek uvedlo, že na vyhoštění bude reagovat. Dosud tak neučinilo.

Norsko, které je členským státem NATO, má s Ruskem společnou hranici v Arktidě a po začátku války na Ukrajině posílilo bezpečnostní opatření, zejména v okolí svých ropných a plynových zařízení. Po výrazném snížení ruských dodávek se Norsko stalo hlavním dodavatelem plynu do Evropy.

Témata:  Norsko Rusko

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy