Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Norsko uvedlo, že vyhoštění ruští diplomaté prováděli výzvědnou činnost

Norsko, ilustrační fotografie.
Norsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Patnáct ruských diplomatů, které Norsko tento týden vyhostilo, se snažilo v zemi verbovat zpravodajské zdroje, provádět odposlechy v komunikační infrastruktuře či nakupovat pokročilé technologie. Podle agentury RTR to dnes uvedly norské bezpečnostní složky.

"Jsme si jisti. Tito lidé jsou zpravodajští důstojníci pod diplomatickým krytím," citovala stanice NRK šéfku norské kontrarozvědky PST Inger Hauglandovou. Podle ní Rusko zintenzivnilo v zemi výzvědnou činnost od zahájení loňské války na Ukrajině.

Rozhodnutí Norska představuje dosud nejrozsáhlejší vyhoštění ruských diplomatů ze severské země. Je současně v této chvíli posledním z řady obdobných kroků, které uplatnily západní země vůči Rusku od začátku jeho invaze na Ukrajinu loni v únoru.

Rusko ve čtvrtek uvedlo, že na vyhoštění bude reagovat. Dosud tak neučinilo.

Norsko, které je členským státem NATO, má s Ruskem společnou hranici v Arktidě a po začátku války na Ukrajině posílilo bezpečnostní opatření, zejména v okolí svých ropných a plynových zařízení. Po výrazném snížení ruských dodávek se Norsko stalo hlavním dodavatelem plynu do Evropy.

Témata:  Norsko Rusko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.