Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová pravidla na očkování: WHO mění doporučení

očkování
očkování
Foto: Pixabay

Proti chřipce by se podle aktuálního doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) měly očkovat i těhotné ženy. Vakcínu je třeba aplikovat každý rok, protože se virus mění. Lékaři ji doporučují hlavně seniorům a chronicky nemocným pacientům. V Česku se nechává proti chřipce očkovat jen asi pět procent populace, uvedli dnes zástupci Státního zdravotního ústavu, Hygienické stanice Hlavního města Prahy a největší zdravotní pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Od loňského podzimu do letošního jara onemocnělo podle odhadů chřipkou asi milion lidí. V nemocnicích s vážným průběhem skončilo přes 600 lidí, téměř 200 z nich nemoci podlehlo.

Některé skupiny obyvatel jako děti, těhotné či senioři jsou k vážnému průběhu náchylnější. "Těhotná ve třetím trimestru má změněné fyziologické podmínky. Dochází k utlačování dýchacích cest a chřipka u ní může probíhat velmi závažně," uvedla pověřená ředitelka pražské hygienické stanice Zdenka Jágrová.

Zdarma je očkování poskytované seniorům nad 65 let, chronickým pacientům s nemocemi srdce a cév, ledvin či plic a dalším vybraným skupinám rizikových osob. Podle Jágrové nemělo jen sedm procent z loňských pacientů s vážnou chřipkou v Praze žádný rizikový faktor. Časté byly kardiovaskulární nemoci, obezita, cukrovka nebo kuřáctví. Jejich průměrný věk byl 64 let.

Ostatním zdravotní pojišťovny přispívají na vakcínu, zaplatit si ale musí její aplikaci. Vhodné je podle odborníků například pro obézní nebo pracující ve větších kolektivech či ve styku s větším množstvím lidí jako jsou zdravotní služby, sociální péče nebo třeba úřady. Vakcína obvykle snižuje riziko onemocnění asi o 60 procent, průběh ale bývá mírnější. Očkovací látka vakcíny je každý rok odlišná, protože vychází z předpovědi odborníků, jaké podtypy chřipkového viru budou v populaci kolovat.

Celosvětově onemocní každý rok chřipkou asi 10 až 15 procent populace a téměř třetina dětí. Typický je náhlý začátek, vysoká teplota a bolesti svalů. Největší riziko onemocnění chřipkou je během chladných měsíců mezi prosincem a březnem. Virus chřipky se přenáší kapénkami vzduchem až na vzdálenost 1,5 metru, může se ale přenést i rukama. Na tvrdých površích může přežít i více než 24 hodin, několik hodin také na oblečení nebo jiných měkkých věcech. Odborníci jako prevenci kromě očkování doporučují mytí rukou a omezení dotyků očí, nosu či úst rukama.

Témata:  očkování chřipka WHO

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.