Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novináři poprvé v Rafahu: Reportér CNN zmínil ohromující zkázu v Gaze

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: unmultimedia.org

Izraelská armáda poskytla americké stanici CNN exkluzivní možnost zavítat do Rafahu, kde v posledních dvou měsících probíhá rozsáhlá pozemní operace. „Některé domy jsou srovnány se zemí a jiné budovy vybombardovány,“ píše reportér Jeremy Diamond s tím, že „zkáza je ohromující“. 

Izrael označil pozemní operaci v Rafahu za „omezenou“, na což se Diamond tázal mluvčího Izraelských obranných sil (IDF) Daniela Hagariho. „Ale v této čtvrti v jižním Rafáhu vypadá zkáza téměř stejně jako to, co jsem viděl v severní Gaze, v centrální Gaze a v Chán Júnisu, a to omezenou optikou cest do Gazy s izraelskou armádou,“ popisuje reportér.

Hagari se zkázu snažil vysvětlit. „Tady je hlavní destrukce, protože to bylo zaminované, a protože tunely byly zaminované,“ řekl mluvčí. „A když vidíte destrukci, je to proto, že buď byly domy nastražené, nebo když jsme demolovali tunel, domy se rozpadly, nebo že Hamás z těch domů střílel a ohrožoval naše síly a my jsme neměli jinou metodu jak zajistit, aby naše síly byly v bezpečí,“ doplnil.

Dále zmínil, že jiné části Rafahu nejsou tak zničené, což ale reportér CNN nemohl nezávisle ověřit – IDF totiž zahraničním novinářům nezávislý vstup do Pásma Gazy stále zakazuje. „Izraelská armáda nás sem nepřivedla, abychom viděli zkázu, ale abychom mluvili o tom, proč zde vůbec zahájila ofenzivu, co prý odhalila a čeho dosáhla,“ líčí Diamond.

Mluvčí reportérovi rovněž ukázal poničené tunely Hamásu nedaleko takzvaného Filadelfského koridoru. Zde IDF údajně našly řadu tunelů používaných k odpalování raket na Izrael. „Tyto tunely pečlivě zkoumáme a ujišťujeme se, které z nich byly funkční a které už funkční nejsou, protože možná byly – z egyptské strany – zastaveny,“ přiblížil Hagari.

Ten si není jistý, jestli je operace v Rafahu tou poslední. „Neřeknu to, protože uvidíte, že až budeme mít zpravodajské informace, že v některém z bodů v Gaze jsou možná rukojmí, budeme operovat a provedeme nálet. Pokud budeme mít zpravodajské informace, že v některé z těchto oblastí teroristé Hamásu připravují teroristický útok proti Izraelcům nebo našim silám, provedeme nálet a zaútočíme,“ shrnul.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda Gaza HAMÁS

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy