Novinářská organizace Mezinárodní tiskový institut (IPI) v prohlášení odsoudila středeční nevpuštění části žurnalistů na tiskovou konferenci českého premiéra Andreje Babiše s jeho maďarským protějškem Viktorem Orbánem v Ústí nad Labem. Za nepřijatelný označila tento postup i nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF).
"IPI důrazně odmítá tuto zbytečnou překážku svobodné novinářské práce a odsuzuje diskriminační politiku, která brání novinářům z určitých médií v přístupu na tiskové konference," uvedl zástupce ředitele IPI Scott Griffen. "Je znepokojivé, že příliš často vidíme uplatňovat tuto taktiku jak vlády Orbána a Babiše, tak v celém visegrádském regionu (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), s cílem vytlačit stranou kritický tisk a ochránit politiky a veřejné činitele před složitými otázkami."
"Kancelář premiéra zakázala přístup několika místním i zahraničním novinářům kritickým k oběma lídrům. RSF odsuzuje zařazování reportérů na černou listinu, v demokracii je to nepřijatelné," uvedla organizace Reportéři bez hranic na twitteru.
Středeční tiskové konference Babiše a Orbána v ústeckém Severočeském divadle opery a baletu se z rozhodnutí Úřadu vlády nemohli zúčastnit například zástupci Hospodářských novin, serveru Investigace, francouzského deníku Le Monde, německého Die Zeit nebo německé televize ARD. Mluvčí vlády to zdůvodnil nedostatečnou kapacitou sálu, dotčení novináři takový důvod zpochybňují.
Mezinárodní tiskový institut se kritikou přidává k prohlášení, které již ve středu vydala česká pobočka této novinářské organizace spolu s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ). Obě organizace uvedly, že postup Úřadu vlády je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje právo na informace.
Témata: Andrej Babiš, noviny a tisk
Související
20. listopadu 2024 18:19
17. listopadu 2024 16:56
15. listopadu 2024 19:47
30. října 2024 16:56
29. října 2024 14:18
29. října 2024 9:09