Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obliba německého kancléře Scholze a jeho vládní koalice je rekordně nízká

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Obliba německého kancléře Olafa Scholze a jeho tříčlenné vládní koalice je rekordně nízká. S prací kancléře je spokojeno pouze 25 procent lidí, zatímco 62 procent hodnotí jeho výkony negativně, uvádí průzkum institutu INSA pro nedělník Bild am Sonntag.

Podobně špatně hodnotili respondenti také vládní koalici Scholzových sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálů (FDP). Na 65 procent z nich si myslí, že neodvádí dobrou práci, zatímco 27 procent je s ní spokojeno. Scholz a jeho koalice tak shodně čelí nejnižší oblibě od nástupu do úřadu loni v prosinci.

Rychlý pokles je zřejmý od začátku března. Podle listu Bild am Sonntag bylo tehdy ve srovnatelném průzkumu s Scholzovou prací spokojeno 46 procent dotázaných a nespokojeno pouze 39 procent. V té době také 44 procent respondentů uvedlo, že koaliční vláda odvádí dobrou práci, zatímco 43 procent s tímto názorem nesouhlasilo.

V přímé volbě kancléře by se Scholz v současnosti umístil až na třetím místě. Podle průzkumu by se 25 procent respondentů rozhodlo pro ministra hospodářství Roberta Habecka z řad Zelených, 19 procent pro šéfa opoziční CDU Friedricha Merze a pouze 18 procent pro Scholze.

Pokud by se nyní konaly parlamentní volby, SPD by v nich skončila s 19 procenty až na třetím místě. Zvítězila by s 28 procenty konzervativní unie CDU/CSU, která si podle průzkumu jako jediná z parlamentních stran v průzkumech momentálně připisuje zisky. Na druhém místě by se umístili Zelení, kterým sondáž přiřkla 21 procent.

Agentura DPA dává pád popularity kancléře a jeho vládního týmu do souvislosti s reakcí kabinetu na problémy způsobené válkou na Ukrajině. Podle ní při vládních opatřeních spojených s růstem cen energií a dalších položek projevuje nesourodost koalice, kde prosazuje odlišné kroky rozpočtově konzervativní FDP na jedné straně a na straně druhé levicoví sociální demokraté a Zelení.

Na protest proti dovozu ruského plynu se ženy svlékly před kancléřem Scholzem

Před německým kancléřem Olafem Scholzem se dnes svlékly dvě ženy, nápisem na hrudi žádaly zavedení embarga na dovoz ruského plynu. Sankce proti Rusku, včetně těch na omezení dovozu surovin, jsou součástí reakce Západu na napadení Ukrajiny Ruskem. K incidentu došlo během dne otevřených dveří v sídle německé vlády, informoval o něm server News in Germany.

Scholz v zahradě kancléřství diskutoval s návštěvníky. Ženy ho požádaly o společnou fotografii a když stál kancléř mezi nimi, tak se svlékly. Na situaci pohotově zareagovala ochranka a odvedla je.

Německo dosud nezavedlo embargo na dovoz ruského plynu a v zemi se vede debata, jak nahradit suroviny z Ruska před blížící se zimou. Zatímco ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck dnes odmítl myšlenku prodloužení životnosti posledních tří německých jaderných elektráren, ministr financí Christian Lindner z liberálních svobodných demokratů (FDP) uvedl, že jaderné elektrárny jsou lepší než uhelné.

Scholz dnes během veřejné debaty připomněl různé snahy Berlína o nalezení alternativních zdrojů energie, včetně terminálu na zkapalněný zemní plyn, který by mohl být uveden do provozu na začátku roku 2023, píše AFP.

Témata:  Olaf Scholz Německo

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy