Pro svůj výpočet ISS využil metodologii, která se používá pro měření účinnosti očkování proti chřipce. Údaje berou v potaz jen očekávané případy, které se přímo týkají naočkované populace. Účinek očkování je proto pravděpodobně vyšší. Vysoká proočkovanost totiž ztěžuje šíření viru i mezi lidmi, kteří očkovaní nejsou.

Zhruba 90 procent úmrtí, kterým se podařilo díky očkování zabránit, se týká lidí ve věku nad 70 let. Jen tři procenta připadají na osoby mladší 60 let.

V první polovině loňského roku byl podle ISS dopad očkování nízký kvůli malé proočkovanosti obyvatelstva. S postupem času se ale zvyšoval. V roce 2021 očkování předešlo 64 procentům očekávaných úmrtí a 58 procentům hospitalizací. V lednu letošního roku to už bylo 87 procent v případě úmrtí a 83 procent u hospitalizací.

Itálie patřila k evropským zemím, které pandemie covidu-19 zasáhla nejsilněji. Od jejího začátku v únoru 2020 v zemi, kde žije na 59 milionů lidí, zemřelo zhruba 161.000 nakažených. Podle údajů italského ministerstva zdravotnictví má v současnosti alespoň dvě dávky vakcíny proti covidu-19 zhruba 80 procent obyvatel země.