Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Očkování předešlo v Itálii 150.000 úmrtí v souvislosti s covidem, ukázala studie

Vakcína, ilustrační foto
Vakcína, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Očkování proti covidu-19 předešlo v Itálii zhruba 150.000 úmrtí v souvislosti s touto nemocí. Tvrdí to studie, kterou dnes zveřejnil italský zdravotnický ústav ISS. Největší užitek měli z očkování podle něj starší lidé. Díky vakcíně nebylo hospitalizováno na půl milionu lidí, tvrdí rovněž studie, která monitorovala dopad očkování od prosince roku 2020 do konce letošního ledna.

Pro svůj výpočet ISS využil metodologii, která se používá pro měření účinnosti očkování proti chřipce. Údaje berou v potaz jen očekávané případy, které se přímo týkají naočkované populace. Účinek očkování je proto pravděpodobně vyšší. Vysoká proočkovanost totiž ztěžuje šíření viru i mezi lidmi, kteří očkovaní nejsou.

Zhruba 90 procent úmrtí, kterým se podařilo díky očkování zabránit, se týká lidí ve věku nad 70 let. Jen tři procenta připadají na osoby mladší 60 let.

V první polovině loňského roku byl podle ISS dopad očkování nízký kvůli malé proočkovanosti obyvatelstva. S postupem času se ale zvyšoval. V roce 2021 očkování předešlo 64 procentům očekávaných úmrtí a 58 procentům hospitalizací. V lednu letošního roku to už bylo 87 procent v případě úmrtí a 83 procent u hospitalizací.

Itálie patřila k evropským zemím, které pandemie covidu-19 zasáhla nejsilněji. Od jejího začátku v únoru 2020 v zemi, kde žije na 59 milionů lidí, zemřelo zhruba 161.000 nakažených. Podle údajů italského ministerstva zdravotnictví má v současnosti alespoň dvě dávky vakcíny proti covidu-19 zhruba 80 procent obyvatel země.

Témata:  Itálie očkování

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy