reklama

Deník The Wall Street Journal minulý pátek s odvoláním na nejmenované americké vládní činitele napsal, že prezident Donald Trump nařídil stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34.500 amerických vojáků. Pak jich tam zůstane 25.000, "to není malé číslo," řekl Grenell.

"Američtí daňoví poplatníci už nechtějí platit tolik za obranu jiných zemí," tvrdí muž považovaný za věrného spojence republikánského prezidenta Trumpa. Grenell před několika dny oznámil, že na postu velvyslance končí. Objevily se spekulace, že odejde do Trumpova volebního týmu.

Agentura Reuters dnes napsala, že chystané stažení části amerických vojáků znamená další zvrat ve vztazích mezi Berlínem a Washingtonem, které jsou za Trumpovy vlády často napjaté. Trump tlačí na Německo, aby zvýšilo výdaje na obranu a obviňuje ho, že je "zajatcem" Ruska kvůli jeho částečné závislosti na ruských energetických surovinách.

Reuters také uvádí, že Trumpovo rozhodnutí omezit americkou vojenskou přítomnost v Německu zaskočilo řadu vysoce postavených činitelů zabývajících se národní bezpečností. Pentagon ještě musí dostat oficiální nařízení, aby prezidentovo rozhodnutí uskutečnil. Mluvčí německé vlády Ulrike Demmerová ve středu řekla, že "konečné rozhodnutí podle našich informací ještě nepadlo".