Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Olaf Scholz varoval Čínu před jakoukoli vojenskou podporou Ruska

Olaf Scholz v Číně
Olaf Scholz v Číně
Foto: X/@Bundeskanzler

Německý kancléř Olaf Scholz dnes varoval Čínu před jakoukoli vojenskou podporou Ruska. Uvedla to agentura DPA.

Scholz, který je na návštěvě Číny, se tak vyjádřil před úterními jednáními s nejvyššími čínskými představiteli, prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Čchiangem.

Jak upozornil server Yahoo s odvoláním na agenturu DPA je německý kancléř připraven zdůraznit, že Rusko vede na Ukrajině dobyvačnou válku a nikdo mu v ní nesmí pomáhat.

"Žádáme proto všechny státy, aby neobcházely sankce a nedodávaly (Rusku - pozn. redakce) zbraně,“ zdůraznil Scholz. Také poukázal, že to platí i pro zboží, které lze použít pro civilní i vojenské účely. Čína je považována za nejdůležitějšího spojence Ruska a je podezřelá, že takové zboží dodává, kritizuje protiruské sankce a odmítá ruskou invazi na Ukrajinu odsoudit.

Scholz, podle agentury Reuters dnes také při svém projevu ke studentům v Šanghaji vyjádřil přesvědčení, že hranice nesmí být měněny silou. Bez toho, aniž by jmenoval konkrétní zemi Scholz studentům řekl, že malé státy by neměly žít v obavách z velkých zemí.

"Jednou z klíčových zásad je, že bychom se neměli bát svých sousedů," prohlásil Scholz před studenty, přičemž porovnal globální hodnoty a mezistátní vztahy k vztahům mezi sousedy.

"Chceme si to přeci v životě udržet. Pokud je náš soused velký, silný, mohutný jedinec, pak bychom měli vždy vítat setkání s ním a být si jisti, že nám nikdy neuškodí."

Scholz označil Írán za zodpovědného za „závažnou eskalaci“ a ocenil, jak Izrael a jeho spojenci útok odvrátili. "Tento úspěch by neměl být podceněn. Proto bychom vám doporučili, abyste pomohli k deeskalaci situace," zdůraznil, odkazující na Izrael a možné plány na odvetné akce.

Témata:  Olaf Scholz Čína Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy