Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán a Erdogan řešili v Budapešti otázku švédského členství v NATO

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v neděli sešli v zemi prvně jmenovaného politika. Lídři jednali o spolupráci obou zemí, zásadním tématem pak byla otázka vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.

Erdogan a Orbán se během jednání v Budapešti soustředili na zásadní regionální témata v čele s konfliktem na Ukrajině či na rozvoj spolupráce obou zemí na poli obchodu, ekonomické spolupráce či kulturní výměny, napsal deník Hürriyet.

Podle maďarského ministra zahraničí Petera Szijjárta se jednalo rovněž o ratifikaci vstupu Švédska do NATO, jehož žádost zatím neschválily právě Budapešť a Ankara. Oba parlamenty mají v současnosti prázdniny, takže se věcí budou zabývat až na podzim.

"Dohodli jsme se, že budeme udržovat průběžné konzultace, zůstaneme v kontaktu a budeme se vzájemně informovat o stavu parlamentních procedur a jejich průběhu," uvedl dnes premiér Viktor Orbán.

Švédsko a Finsko podaly kvůli ruské agresi vůči Ukrajině žádost o vstup do NATO. Zatímco Helsinky už se staly 31. členem aliance, Stockholm nadále čeká na vyslovení souhlasu ze strany Turecka.

Témata:  Viktor Orbán Recep Tayyip Erdogan Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

19. června 2026 17:47

Televizní hvězda Pavel Dumbrovský měl vážnou nehodu. Srazilo ho auto, měsíce se nesmí pohnout

Bývalý populární moderátor Televizních novin na TV Nova Pavel Dumbrovský utrpěl vážná zranění při čtvrteční nehodě na kole v pražských Kunraticích. Podle dostupných informací mu nedala přednost řidička osobního automobilu, která odbočovala doleva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy