Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán poslal politikům EU zajímavý dopis: Informace z první ruky od Putina

Viktor Orbán a Vladimir Putin
Viktor Orbán a Vladimir Putin
Foto: Facebook/Viktor Orban

Maďarský premiér navštívil v Moskvě šéfa Kremlu Putina. EU to ostře kritizovala. Viktor Orbán v dopise svým kolegům poskytl pohled na Putinův pohled na útočnou válku proti Ukrajině.

Maďarský premiér Viktor Orbán v dopise hlavám států a předsedovy EU shrnuje svou neohlášenou cestu do Moskvy.

Maďarský premiér zdůraznil maximalistický postoj ruského prezidenta Vladimira Putina k Ukrajině, že by se mohl považovat za kandidáta na roli mluvčího Kremlu. Píše server Politico.

Dopis, který Orbán adresoval předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi a který sdílel s ostatními členy Evropské rady, detailně popisuje Putinovo hodnocení situace ve válce na Ukrajině a předkládá návrhy na další kroky EU.

Vysvětluje názor ruského prezidenta Vladimira Putina na válku proti Ukrajině a píše mimo jiné, že Rusko se bude účastnit pouze mírových jednání, kterých se zúčastní i Ukrajina. Putin má také plán, jak by mohla vypadat evropská bezpečnostní architektura po válce. 

Orbán informoval Michela, že podle Putina „čas není na straně Ukrajiny, ale na straně ruských sil", avšak nedodal žádné důkazy pro tuto analýzu bojiště.

Dopis, datovaný 5. července a rozčleněný do devíti bodů, rovněž zapírá skutečnost, že to byl Putin, kdo v únoru 2022 inicioval rozsáhlou invazi na Ukrajinu.

Podle šéfa maďarské vlády nyní existuje šance na příměří, ale pokud se nepodaří zabránit bezprostřední eskalaci konfliktu, v příštích dvou měsících dojde k dramatičtějším ztrátám než kdykoli předtím, uvádí se v dopise. Rozhodujícím faktorem je čas.

V dopise také cituje nerealisticky vysoké ruské odhady počtu ukrajinských obětí a zraněných. Dopis byl adresován předsedovi Rady EU Charlesi Michelovi a byl rovněž zaslán hlavám států a předsedům vlád EU.

Orbán v pátek nečekaně navštívil Moskvu a EU ho za to kritizovala. Maďarsko převzalo rotující předsednictví Rady EU dne 1. července.

Putin vždy spojoval podmínky, které zmiňoval, s ukončením války s myšlenkou, že by bylo lepší je rychle přijmout, než se situace na Ukrajině ještě více zhorší. Ve skutečnosti se život v ukrajinských městech stal obtížnějším kvůli neustálému ruskému bombardování energetického systému. Na frontě však Rusko postupuje na východě a na jihu jen velmi pomalu, a to za cenu těžkých ztrát.

Ofenzíva u Charkova, která probíhá od května, se zastavila. Na Krymu Ukrajina zasadila těžkou ránu ruské protivzdušné obraně a flotile. A Ukrajina očekává, že její výzbroj bude brzy vylepšena o další protiletadlové systémy Patriot a stíhačky F16.

Témata:  Viktor Orbán Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.