Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán poslal politikům EU zajímavý dopis: Informace z první ruky od Putina

Viktor Orbán a Vladimir Putin
Viktor Orbán a Vladimir Putin
Foto: Facebook/Viktor Orban

Maďarský premiér navštívil v Moskvě šéfa Kremlu Putina. EU to ostře kritizovala. Viktor Orbán v dopise svým kolegům poskytl pohled na Putinův pohled na útočnou válku proti Ukrajině.

Maďarský premiér Viktor Orbán v dopise hlavám států a předsedovy EU shrnuje svou neohlášenou cestu do Moskvy.

Maďarský premiér zdůraznil maximalistický postoj ruského prezidenta Vladimira Putina k Ukrajině, že by se mohl považovat za kandidáta na roli mluvčího Kremlu. Píše server Politico.

Dopis, který Orbán adresoval předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi a který sdílel s ostatními členy Evropské rady, detailně popisuje Putinovo hodnocení situace ve válce na Ukrajině a předkládá návrhy na další kroky EU.

Vysvětluje názor ruského prezidenta Vladimira Putina na válku proti Ukrajině a píše mimo jiné, že Rusko se bude účastnit pouze mírových jednání, kterých se zúčastní i Ukrajina. Putin má také plán, jak by mohla vypadat evropská bezpečnostní architektura po válce. 

Orbán informoval Michela, že podle Putina „čas není na straně Ukrajiny, ale na straně ruských sil", avšak nedodal žádné důkazy pro tuto analýzu bojiště.

Dopis, datovaný 5. července a rozčleněný do devíti bodů, rovněž zapírá skutečnost, že to byl Putin, kdo v únoru 2022 inicioval rozsáhlou invazi na Ukrajinu.

Podle šéfa maďarské vlády nyní existuje šance na příměří, ale pokud se nepodaří zabránit bezprostřední eskalaci konfliktu, v příštích dvou měsících dojde k dramatičtějším ztrátám než kdykoli předtím, uvádí se v dopise. Rozhodujícím faktorem je čas.

V dopise také cituje nerealisticky vysoké ruské odhady počtu ukrajinských obětí a zraněných. Dopis byl adresován předsedovi Rady EU Charlesi Michelovi a byl rovněž zaslán hlavám států a předsedům vlád EU.

Orbán v pátek nečekaně navštívil Moskvu a EU ho za to kritizovala. Maďarsko převzalo rotující předsednictví Rady EU dne 1. července.

Putin vždy spojoval podmínky, které zmiňoval, s ukončením války s myšlenkou, že by bylo lepší je rychle přijmout, než se situace na Ukrajině ještě více zhorší. Ve skutečnosti se život v ukrajinských městech stal obtížnějším kvůli neustálému ruskému bombardování energetického systému. Na frontě však Rusko postupuje na východě a na jihu jen velmi pomalu, a to za cenu těžkých ztrát.

Ofenzíva u Charkova, která probíhá od května, se zastavila. Na Krymu Ukrajina zasadila těžkou ránu ruské protivzdušné obraně a flotile. A Ukrajina očekává, že její výzbroj bude brzy vylepšena o další protiletadlové systémy Patriot a stíhačky F16.

Témata:  Viktor Orbán Vladimír Putin

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy