Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán přijel za Putinem do Moskvy. Zástupci EU zvyšují hlas

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes dorazil do Moskvy, aby se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, informovaly Financial Times. Vůdčí představitelé Evropské unie, které Budapešť od pondělí předsedá, opět zdůraznili, že Orbán nemá mandát vyjednávat v Rusku o čemkoliv jménem EU. 

"Viktor Orbán v rámci své mírové mise dorazil do Moskvy," řekl mluvčí premiéra maďarské státní zpravodajské agentuře MTI podle Financial Times. Potvrdil také, že součástí programu je setkání s Putinem. 

Končící šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pátečním prohlášení zdůraznil, že Orbán nemá od EU jakýkoliv mandát k návštěvě Moskvy, přičemž zmínil pozici bloku k ruské invazi na sousední Ukrajinu, která zapovídá oficiální kontakty s ruským prezidentem. "Orbánova návštěva Moskvy probíhá čistě v rámci bilaterálních vztahů Maďarska a Ruska," uvedl. 

Borrell připomněl fakt, že Maďarsko se ujalo rotujícího předsednictví, což jej však neopravňuje k tomu, aby reprezentovalo Evropskou unii na mezinárodní scéně. Tato zodpovědnost leží na Borrelovi a končícím předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. 

K Orbánově návštěvě Moskvy se vyjádřila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Appeasement nezastaví Putina. Pouze jednota a odhodlání vydláždí cestu ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině," napsala na sociální síti X. 

Sám Orbán řekl rozhlasové stanici Kossuth, že Budapešť si uvědomuje, že to budou velmoci, kdo uspořádá mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. "Maďarsko zná své místo," podotkl s tím, že chce přesvědčit státy, aby došlo k vyvolání jednání. 

Jde každopádně o první setkání Putina s Orbánem na ruském území od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Oba politici se však během posledních dvou let opakovaně střetli v jiných zemích. 

Témata:  Viktor Orbán Rusko Vladimír Putin EU

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy