Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Oslavy konce ramadánového půstu muslimům komplikuje epidemie

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Oslavy letošního muslimského svátku íd al-fitr, který se slaví po skončení postního měsíce ramadánu, letos téměř ve všech muslimských zemích poznamenala epidemie koronaviru. Ve většině z nich lidé nemohou odjet za příbuznými ani se sejít s přáteli. Třídenní oslavy začaly dnes pro většinu z 1,8 miliardy muslimů, napsala agentura AP.

Některé státy ale právě kvůli svátku znovu obnovily uzávěru a nedovolují cestovat ani vycházet. Zákaz vycházení například vyhlásily Turecko, Irák, Jordánsko i Saúdská Arábie, kde lidé mohou vyjít jenom za nákupem potravin a léků. Jeruzalémská mešita Al-Aksá je uzavřená od poloviny března a věřícím se znovu otevře až po svátku. Dnes policie na nádvoří před ní rozehnala demonstraci a zatkla dva lidi.

Írán povolil modlitby v některých mešitách, ale zrušil společnou modlitbu v Teheránu, kterou tradičně vede nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí. Írán má ve své oblasti nejvíc infikovaných - přes 133.000 a na covid-19 tam zemřelo více než 7000 lidí.

V Dubaji policie postavila hlídky kolem zóny, kde jsou ubytovaní zahraniční dělníci. V SAE je potvrzeno 28.704 nakažených a 244 mrtvých, mnoho infikovaných je právě z komunity zahraničních dělníků.

Indonésie coby země s největším počtem muslimů na světě má po dnešním oznámení nových případů 22.271 infikovaných a 1372 mrtvých, což jsou nejvyšší čísla ze zemí jihovýchodní Asie. Muslimové se tam ale nemohou přijít modlit do mešit a zákaz platí i pro venkovní modlitby. Je rovněž zakázáno shromažďování rodin, které se většinou vzájemně obdarovávají. Modlitby povolila nejkonzervativnější provincie Aceh, která jako jediná v Indonésii praktikuje islámské právo šaría. Lidé tam mohou do mešit, ale nesmějí si podávat ruce. Modlitby jsou zkrácené. Mimořádná opatření zavedená kvůli koronaviru mají v Indonésii platit do 4. června.

V Malajsii se sice otevřely znovu obchody, ale pořád je v platnosti zákaz shromažďování a cestování. Policisté zastavili 5000 aut a pohrozili pokutami všem, kdo se pokusí dostat se z domu do jiných částí země. Povoleny jsou pouze návštěvy u příbuzných, kteří žijí poblíž, a sejít se smí maximálně 20 lidí. V Malajsii po započtení sobotních údajů zaznamenali 7245 infikovaných a 115 úmrtí.

V další velké muslimské zemi Pákistánu jsou oslavy poznamenány nejen koronavirem, ale i pátečním pádem civilního letadla v Karáčí. Zachránili se jednom dva z 99 lidí na palubě, většina cestujících mířila právě na oslavy íd al-fitru k rodinám. V Pákistánu se koronavirem nakazilo přes 54.000 lidí a zemřelo tam 1100 pacientů. V sousedním Afghánistánu dal povstalecký Tálibán lidem šanci užít si o svátku klidu, když vyhlásil třídenní příměří.

Témata:  muslimové Islám koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.