Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Panel expertů při FDA doporučil posilovací dávku vakcíny firmy J&J

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil regulátorům schválení posilovací dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J). Doporučení se týká všech pacientů starších 18 let, druhou injekci by přitom měli dostat nejméně dva měsíce po té první.

Vědci v panelu si rovněž kladli otázku, zda by se původně jednodávková vakcína J&J neměla nově začít považovat za dvoudávkovou, jako všechny ostatní dosud schválené látky, píše agentura Reuters.

FDA nemá povinnost se řídit doporučením panelu nezávislých expertů, nicméně obvykle tak činí. Pokud posilovací látku schválí FDA, bude následně na americkém Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), aby vydalo finální verdikt a specifikovalo například to, pro jaké věkové skupiny druhou dávku vakcíny J&J povolí. Rozhodnutí CDC lze podle amerických médií očekávat příští týden.

Vakcína J&J je koncipována jako jednodávková, podle klinických testů má však o něco nižší účinnost proti těžkému covidu-19 než dvoudávkové vakcíny založené na technologii mediátorové RNA (mRNA) firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Vědci z expertního panelu se proto po prezentaci účinků posilovací dávky vakcíny J&J dotazovali, zda by nedávalo smysl látku rovnou pojmout jako dvoudávkovou, protože pak podle klinických testů poskytuje podobnou ochranu jako mRNA vakcíny.

Panel expertů ve čtvrtek doporučil schválení posilovací dávky vakcíny firmy Moderna, a to u osob starších 65 let, lidí s větším rizikem těžkého covidu-19 a pracovníků, jimž více hrozí, že s virem přijdou do kontaktu. Posilovací dávku Pfizeru americké úřady schválily u stejné skupiny obyvatelstva v září a v USA ji dostalo už téměř deset milionů lidí včetně prezidenta Joea Bidena.

Témata:  očkování Johnson & Johnson

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.