Papež František podpořil očkování proti covidu-19 opakovaně. Hlava katolické církve se nechala naočkovat ve Vatikánu v březnu letošního roku. Vatikán navíc podal několik stovek dávek také lidem bez domova.

"Nechat se naočkovat preparáty schválenými úřady je akt lásky," uvedl papež ve videu zaslaném v rámci kampaně It's up to you, která má podpořit očkování v USA a v dalších zemích na americkém kontinentu. "Nechat se naočkovat je jednoduchým způsobem, jak podpořit obecné blaho a pečovat o ostatní, a především ty nejzranitelnější, lidi," dodala hlava katolické církve.

Podle papeže vakcíny dávají naději, že epidemie covidu-19 skončí. "Ale jen pokud budou dostupné (vakcíny) všem a budeme mezi sebou spolupracovat," dodal papež František. V minulosti hlava katolické církve opakovaně kritizovala nerovnou distribuci přípravků proti covidu-19 mezi bohatými a chudými zeměmi. Vyzvala také k pozastavení patentů, jež se vakcín týkají.

Papežova slova podpořili kardinálové a církevní hodnostáři z latinskoamerických zemí. Ti zdůraznili, že očkování je "morální zodpovědností" vůči komunitě. V latinskoamerických státech je proočkovanost obvykle nižší než v USA a Kanadě. I mezi těmito státy ale panují výrazné rozdíly. V Chile či Uruguayi má dokončené očkování kolem 70 procent populace, v některých středoamerických státech, například v Hondurasu a Guatemale, je naočkována proti covidu-19 méně než desetina obyvatelstva.