Papež František dnes vyzval k očkování proti covidu-19. Podle něj jde o akt lásky, který očkovaný člověk prokazuje svým blízkým a celé společnosti. Podle papeže díky vakcínám existuje naděje, že epidemie covidu-19 skončí, uvedly zahraniční agentury. Stane se tak, pokud bude očkování dostupné všem, řekl papež, který již dříve kritizoval nerovnou distribuci očkovacích látek ve světě.
Papež František podpořil očkování proti covidu-19 opakovaně. Hlava katolické církve se nechala naočkovat ve Vatikánu v březnu letošního roku. Vatikán navíc podal několik stovek dávek také lidem bez domova.
"Nechat se naočkovat preparáty schválenými úřady je akt lásky," uvedl papež ve videu zaslaném v rámci kampaně It's up to you, která má podpořit očkování v USA a v dalších zemích na americkém kontinentu. "Nechat se naočkovat je jednoduchým způsobem, jak podpořit obecné blaho a pečovat o ostatní, a především ty nejzranitelnější, lidi," dodala hlava katolické církve.
Podle papeže vakcíny dávají naději, že epidemie covidu-19 skončí. "Ale jen pokud budou dostupné (vakcíny) všem a budeme mezi sebou spolupracovat," dodal papež František. V minulosti hlava katolické církve opakovaně kritizovala nerovnou distribuci přípravků proti covidu-19 mezi bohatými a chudými zeměmi. Vyzvala také k pozastavení patentů, jež se vakcín týkají.
Papežova slova podpořili kardinálové a církevní hodnostáři z latinskoamerických zemí. Ti zdůraznili, že očkování je "morální zodpovědností" vůči komunitě. V latinskoamerických státech je proočkovanost obvykle nižší než v USA a Kanadě. I mezi těmito státy ale panují výrazné rozdíly. V Chile či Uruguayi má dokončené očkování kolem 70 procent populace, v některých středoamerických státech, například v Hondurasu a Guatemale, je naočkována proti covidu-19 méně než desetina obyvatelstva.
Témata: Papež František, očkování
Související
11. září 2024 16:55
14. dubna 2024 16:48
31. března 2024 16:44
11. března 2024 16:49
9. března 2024 20:20
11. ledna 2024 14:38