reklama

"Myslím na tu spoustu lidí, kteří trpí, mladé i staré, a opakuji svou výzvu k propuštění rukojmích," řekl dnes papež podle CNN ve Vatikánu. Zároveň se vyjádřil v tom smyslu, že je třeba zastavit krveprolití. "Války jsou vždycky porážkou," konstatoval.

Svatý otec uvedl, že situaci v Izraeli a Palestině sleduje. "Prosím o respektování humanitární situace v Gaze a o garantování humanitárních koridorů na pomoc místní populaci," dodal.

Izraelská armáda v sobotním prohlášení potvrdila, že jednotky se připravují na pozemní operace většího rozsahu. Invaze do Pásma Gazy se očekává od chvíle, kdy Tel Aviv v pátek vyzval jeho obyvatele, aby opustili severní oblast a přesunuli se na jih k hranici s Egyptem.

"IDF se připravuje na ofenzivu s pomocí stovek tisíc rezervistů," uvedla armáda v prohlášení, které citovala BBC. Izraelci zatím neposkytli žádný časový harmonogram, podle vyjádření se do akce zapojí také letectvo a námořnictvo.

Nezbytné vybavení už se podle armády nachází na svých místech a vojáci jsou strategicky rozmístěni po celé zemi. Premiér Benjamin Netanjahu v předchozím průběhu dne informoval o tom, že navštívil vojáky na hranici s Gazou. "Další fáze přichází," napsal v příspěvku na sociální síti X.