"Je tolik utrpení na Ukrajině, nezapomínejme na to," apeloval svatý otec podle agentury ANSA. Šlo o jeho první generální audienci po nedávné operaci kýly. Naposledy se při této příležitosti objevil na Svatopetrském náměstí ve středu 7. června.

Kreml mezitím potvrdil, že do Moskvy dorazil papežův mírový vyslanec, kardinál Matteo Maria Zuppi, boloňský arcibiskup a prezident italské arcibiskupské konference. Uvedl to britský deník Guardian.

"Oceňujeme snahu a iniciativu Vatikánu a vítáme pokusy papeže přispět k ukončení ozbrojeného konfliktu," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že se Zuppim bude jednat na žádost prezidenta Vladimira Putina jeho poradce pro zahraniční otázky.

Zuppi už počátkem června navštívil Kyjev, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími vysoce postavenými představiteli napadené země. Kardinál tehdy přetlumočil obavy svatého otce o ukrajinský lid.

Web Vatican News v úterý zdůraznil, že papež je hlasitým zastáncem míru a konzistentně apeluje na světové lídry, aby vyřešili konflikt mírovou cestou. Zároveň opakovaně vyzval k modlitbám za lidi, kteří trpí válečnými útrapami.