Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež přicestuje na Kypr, hlavní náplní návštěvy je migrace a dialog s církvemi

Papež František
Papež František
Foto: unsplash.com

Papež František dnes odpoledne přicestuje na Kypr, a zahájí tak návštěvu tohoto ostrova, odkud bude koncem týdne pokračovat do Řecka. Hlavními tématy cesty bude migrace a dialog s jihovýchodními pravoslavnými církvemi. Pontifex už dříve cestu označil za pouť do oblastí, kde se zrodily bratrství, evropské kořeny a humanita. Návštěva skončí v pondělí dopoledne, kdy se papež vrátí z Atén do Říma.

Dnes se papež v Nikósii setká s prezidentem Nikosem Anastasiadisem a následně promluví k představitelům státu, občanské společnosti a diplomatického sboru. V pátek papeže na Kypru čekají setkání s představiteli pravoslavné církve a ekumenická modlitba s migranty.

Podle předchozích informací tisku Vatikán zamýšlí, že v souvislosti s návštěvou přesídlí několik desítek migrantů z Kypru, který čelí zvýšenému migračnímu tlaku. Ve středu vatikánský mluvčí Matteo Bruni uvedl, že záměr komplikují "normativní obtíže". Přesídlení migrantů mělo představovat výzvu papeže velkým zemím, aby pomohly těm menším s migrací. Podle Bruniho se papež vyjádří k rozdělení Kypru, které trvá od turecké invaze severu ostrova v roce 1974.

Migrace bude významným tématem i řecké části papežské návštěvy. V neděli František navštíví migrační centrum na ostrově Lesbos, kde byl už v roce 2016. V Řecku hlava katolické církve rovněž bude jednat s představiteli státu a pravoslavné církve. Cestu ukončí setkáním s mladými v katolické škole v Aténách.

Pro Františka je návštěva Kypru a Řecka 35. apoštolskou cestou. Letos 84letý papež navštívil také Irák, Budapešť a Slovensko.

Témata:  Kypr Papež František

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy