reklama

Dnes se papež v Nikósii setká s prezidentem Nikosem Anastasiadisem a následně promluví k představitelům státu, občanské společnosti a diplomatického sboru. V pátek papeže na Kypru čekají setkání s představiteli pravoslavné církve a ekumenická modlitba s migranty.

Podle předchozích informací tisku Vatikán zamýšlí, že v souvislosti s návštěvou přesídlí několik desítek migrantů z Kypru, který čelí zvýšenému migračnímu tlaku. Ve středu vatikánský mluvčí Matteo Bruni uvedl, že záměr komplikují "normativní obtíže". Přesídlení migrantů mělo představovat výzvu papeže velkým zemím, aby pomohly těm menším s migrací. Podle Bruniho se papež vyjádří k rozdělení Kypru, které trvá od turecké invaze severu ostrova v roce 1974.

Migrace bude významným tématem i řecké části papežské návštěvy. V neděli František navštíví migrační centrum na ostrově Lesbos, kde byl už v roce 2016. V Řecku hlava katolické církve rovněž bude jednat s představiteli státu a pravoslavné církve. Cestu ukončí setkáním s mladými v katolické škole v Aténách.

Pro Františka je návštěva Kypru a Řecka 35. apoštolskou cestou. Letos 84letý papež navštívil také Irák, Budapešť a Slovensko.