Papež František při dnešní generální audienci opět vyzval k ukončení války na Ukrajině a k zastavení masakrů, jaký se stal v Buči u Kyjeva. Hlava katolické církve přitom rozvinula ukrajinskou vlajku, kterou mu přivezli přímo z Buče, informovala televize Rai. Papež podle ní také kritizoval neschopnost OSN v této válce.
"Nedávné zprávy o válce na Ukrajině místo toho, aby přinášely úlevu a naději, svědčí o nových zvěrstvech, jako je masakr v Buči," řekl papež. "Stále hroznější a hroznější krutosti páchané i na civilistech, ženách a dětech. Jsou to oběti, jejichž nevinná krev volá k nebi a prosí o ukončení této války, o klid zbraní, zastavení rozsévání smrti a zkázy. Modleme se za to společně,“ řekla hlava katolické církve.
Papež posléze vstal a rozvinul zašpiněnou žluto-modrou ukrajinskou vlajku a řekl, že pochází přímo z Buče. Papež poté pozval k sobě na pódium ukrajinské děti, které mu přinesly obrázky. Papež jim rovněž rozdal dárky. "Tyto děti musely uprchnout do cizí země, to je jeden z důsledků války. Nezapomínejme na ně a nezapomínejme na ukrajinský lid," dodal papež.
Během audience také hlava katolické církve poděkovala Polákům, do jejichž země v této válce uteklo nejvíce Ukrajinců. "Prokázali jste výjimečnou štědrost k našim ukrajinským bratrům, jimž jste otevřeli svá srdce i dveře svých domů. Děkuji, děkuji za vaši štědrost," vzkázal do Polska.
Papež rovněž neadresně odsoudil i politiky, kteří podle něj za tuto válkou mohou. "Často mluvíme o geopolitice, ale bohužel převládá logika strategií nejmocnějších států prosazovat své zájmy rozšiřováním oblastí ekonomického, ideologického a vojenského vlivu," řekl. "Po druhé světové válce se svět snažil položit základy nové historie míru, ale bohužel pokračovala stará historie konkurenčních velmocí. A v této válce na Ukrajině jsme svědky slabosti Organizace spojených národů," dodal.
Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko po úterním jednání s Ukrajinou oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Agentura UNIAN ale uvedla, že k hromadnému stahování ruských jednotek z těchto oblastí nedochází.
Ruské ministerstvo obrany v posledních dnech tvrdí, že vojska se přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.
Není ani zřejmé, na kolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.
Někteří experti nevylučují ani možné použití jaderných zbraní. "Domnívám se, že ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití – a teď nutně nemyslím fyzické přežití, ale přežití jeho režimu. (...) Stejně tak si myslím, že by to mohl být schopen udělat jako nějaké symbolické gesto – velmi ošklivě řečeno. Nemyslím, že je použití jaderné ruské síly proti členským státům NATO vůbec reálné. Reálnější – smutně vzato – by bylo nějaké velmi omezené použití jaderné zbraně na Ukrajině," řekl Českému rozhlasu děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a expert na evropskou a transatlantickou bezpečnost Tomáš Karásek. Sám o tom ale přesvědčen není.
Témata: válka na Ukrajině, Papež František
Související
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 17:35
21. listopadu 2024 11:36