reklama

"Musíme ukončit praxi vracení migrantů do zemí, kde není bezpečno," uvedl dnes papež. Poukázal přitom na "tisíce migrantů, uprchlíků a dalších lidí, kteří v Libyi potřebují ochranu".

Papežova výzva přichází v době, kdy se lídři členských zemí EU stále neshodují v tom, jak k migrantům přistupovat, což v Evropě zvyšuje podporu pro nacionalistické a populistické strany, píše Reuters.

Podle papeže by mělo být prioritou zachraňovat migranty na moři, zajistit jejich organizované vylodění, alternativy k vězením a nastavit jasné imigrační a azylové předpisy.

Mezinárodní společenství by podle Františka mělo "dodržet své sliby" a najít trvalá řešení pro řízení migračních toků z Libye a z celého Středomoří.

"Mnoho z těchto mužů, žen a dětí (v Libyi) je vystaveno nelidskému násilí," řekla hlava katolické církve. "Jak trpí ti, kteří jsou poslání zpět! Jsou tam skutečné lágry," pokračoval. "Nikdy na vás nezapomínám. Slyším váš pláč," dodal.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva tento měsíc vyzval k vyšetření "zbytečných a nepřiměřených" zásahů libyjských bezpečnostních složek při zadržování afrických migrantů. Někteří z těchto běženců byli při pokusu o útěk zastřeleni.

František hovořil den po soudním slyšení s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, který je obžalován z únosu v souvislosti s blokováním vylodění migrantů zachráněných ve Středozemním moři. V srpnu 2019 krátce před svým odchodem z vlády Salvini nepovolil okamžité vylodění 147 běženců, kteří byli na palubě lodě nevládní organizace Open Arms. Za "nelegální zadržování osob" mu hrozí až 15 let vězení.

EU zpřísnila azylová pravidla a posílila kontrolu vnějších hranic po masové migraci z roku 2015, kdy do EU dorazilo přes milion běženců. Zároveň uzavřela dohody ze zeměmi jako Turecko a Libye, aby se tato situace neopakovala.