Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peníze z fondů EU mohou státy využít i k řešení energetické krize, řekl Bartoš

Ivan Bartoš (Piráti)
Ivan Bartoš (Piráti)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Peníze z evropských fondů, které jsou určeny na podporu chudších regionů, budou moci státy EU využívat i na řešení a zmírňování dopadů současné energetické krize. Po dnešním jednání ministrů odpovědných za unijní politiku soudržnosti to řekl český ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Ministři podle něj dnes na pražském zasedání řešili hlavně budoucí směřování politiky rozvoje regionů EU.

"Evropská unie a její fondy by mohly řešit současnou energetickou krizi. Už se tak ostatně děje," uvedl Bartoš. Peníze z evropských fondů by podle něj měly státy a regiony využívat při řešení současné energetické situace typicky na projekty k zefektivnění některých systémů, například ve vytápění nebo izolaci staveb.

Ministři se podle Bartoše při dnešním neformálním zasedání v Praze věnovali především budoucnosti a dalšími směřování politiky soudržnosti EU. Zmínil přitom i další využití peněz při zmírňování dopadů inflace, klimatických změn nebo negativních důsledků války na Ukrajině v Evropě. V této souvislosti připomněl například finanční balíček Fast Care, který má regionům v EU pomoci dotahovat rozdělané projekty, které jsou ohrožení vysokou inflací.

Peníze z evropských fondů pomáhají operativně i při různých neočekávaných krizích. Podle Bartoše je proto důležité, jak dokáže politika soudržnosti reagovat na tyto změny, a jak se různé balíčky pomoci kombinují s dlouhodobými nástroji, které evropské fondy tvoří.

Politika soudržnosti se kromě rozvoje regionů podílí například i na digitalizaci či řešení klimatu, jako je dekarbonizace. Nové evropské trendy a jejich přínos pro regiony byly rovněž tématem debaty ministrů.

Česká republika předsedá Evropské unii od začátku července. Tento týden už v Praze jednali ministři obrany a ministři zahraničních věcí evropských zemí. V polovině měsíce budou ministry odpovědné za politiku soudržnosti následovat ministři zdravotnictví, hospodářství a financí a ministři zemědělství.

Témata:  energetika dotace Ivan Bartoš

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:15

Tajemství ve vztahu Karla Šípa a Karla Gotta. Moderátor se neodvážil mu to říct

Karel Šíp letos oslaví 80. narozeniny, které byly před šesti lety těmi posledními v životě jeho velkého přítele Karla Gotta. O hvězdném statusu slavného zpěváka snad nikdo nepochybuje. Moderátor ale v jednom z rozhovorů prozradil, kdy si doopravdy uvědomil, jak velká je Gottova popularita. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.